Benim Kitaplarım (Sema Aslan)

Sema Aslan’ın hazırladığı Benim Kitaplarım’dan bir seçmeyi, önce kat panosunda gördüm, merak ettim; sonra TÜYAP’ta dönüş yolunda almak üzere kendimce mimledim… Alamadan döndüğümde yakındım ve galiba çok yakındım ki, bu sabah beklenmedik hoş bir armağan olarak karşıma çıktı. Sürprizin en hoş yanı içinde yazılanlardı. (Tabii ki bana kalsın:)

Bu kitapla, “okuma” sevdirilebilir pekâlâ…

Benim Kitaplarım

Bu detay, Adalet Ağaoğlu’nun kitaplığından.

Kitabın alt başlığı, “30 İsim 30 Kütüphane”. Benim Kitaplarım kapağında isimlerin 30’u da yazılı:

Adalet Ağaoğlu, Ali Poyrazoğlu, Alpay Kabacalı, Ayşe Kulin, Celal Şengör, Çetin Altan, Elif Şafak, Nedret İşli, Enis Batur, Erdal Öz-Samiye Öz, Güven Turan, Gökhan Akçura, Halit Refiğ, Haluk Oral, İlber Ortaylı, İpek Çalışlar, Komet, Mehmet Güreli, Naim Dilmener, Necdet Sakaoğlu, Nuri Çolakoğlu, Orhan Pamuk, Perihan Mağden, Selçuk Altun, Selim İleri, Şakir Eczacıbaşı, Turgut Kut, Vedat Türkali, Zafer Toprak, Zeynep Sayın.

Her isimle yapılmış röportajlar ve kütüphaneleri önünde çekilmiş fotoğraflar var içinde. Erkeklerin kitaplıkları daha işlevsel, kadın yazarların kitaplıkları daha estetik duruyor. Niyeyse:)

derkenar:

Taha Toros’un kitaplığını hatırladım şimdi. Gerçek bir “mazi cenneti”… Etiler’de denize nazır, duvarları kitap ve arşiv dosyalarından görünmeyen bir ev. Bir çalışma için, sadece Taha Toros’ta olan birkaç belgeye ihtiyacım vardı. Elbette haklı olarak, gazete kupürlerini, bir fotoğrafı, herhangi bir şeyi, nasıl bir titizlikle elinize veriyor; minicik bir bebeği düşürür diye kimselerin eline vermek istemeyen anneler gibi…

(Şimdi arkadaşıma teşekkür için düştüğüm bir not niteliğinde kalsın. Sonra, röportajlardan çağrışacak, not düşülecek çok şey çıkar nasılsa. Okumadan yazmayı sevmiyorum.)

*** Sema Aslan, Benim Kitaplarım, Doğan Kitap, 2009

3 Yorum: “Benim Kitaplarım (Sema Aslan)

  • Hani bu kitapla okuma sevdirilebilir pekala demişsiniz ya. Bu kitapla bir süredir beni terk eden okuma istediği de geri gelir mi acaba?

    • elifin günlüğü

      13/11/2009 at 21:50 Cevapla

      Bir tür albüm güzelliğinde… Kişilere özel kütüphaneler ve onlara özel düzenlemeler ilgi çekici. Bakmanızı öneririm. Röportajlar da sıkmadan okunur cinsten… Genel okuma eğiliminizi bilmiyorum ama seversiniz bence:)

  • Kitaplara, yazıya gönül vermiş insanların kütüphanelerini hep merak etmişimdir, tam aradığım bir eser…

Bir Cevap Yazın