Bir Bilim Adamının Romanı’na Dair Mini Bir Not

(Mustafa İnan Viyadüğü/ Ankara-İstanbul karayolu)

İstanbul Ankara yolculuklarında,  İstanbul’a yakın noktada bir viyadük, her geçişte bir kez yad ettiğim bir kitap, bir yazar ve bir bilim adamı… Mustafa İnan Viyadüğü, Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay, Prof.Dr.Mustafa İnan

inan

Sunay Akın da Cumhuriyet’teki 1 Kasım 2009 tarihli Kule Canbazı köşesini Mustafa İnan’a ayırmış. Viyadükten yola çıkmış ve “Anadolu’nun Güçlü Köprüleri!” başlığıyla ironik bir duruma dikkat çekip sormuş:

“İstanbul’dan Ankara’ya uzanan otobanın en güzel bölümü, Gültepe ve Korutepe tünellerinin arasındaki viyadüktür. 400 metre uzunluğundaki bu köprünün adı ‘Prof. Dr. Mustafa İnan Viyadüğü’dür. İki tünel arasında olduğu için, köprünün her iki ucundaki tabelalarda şu yazılıdır: ‘Farlarınızı Yakınız’… Aktüaliteye, dama oyununa, sığ sulara bulaşmadan soracağımız soru şudur: Mustafa İnan’ın adı, paralı bir yoldaki köprüye mi, yoksa Anadolu’nun en ucunda, örneğin Hakkâri’de, Muş’ta bir trenin geçtiği köprüye mi layıktır? İşte biz günümüzde, kuramadığımız o köprülerin bedelini ödüyoruz. Anadolu çocuklarının ışığıyla tutuşturamadığımız ocakların bedelini!… Evet, önümüz karanlık… Bizi kurtaracak tek güç var: Bilimin ve sanatın ışığı… Yani, farlarımızı yakmak!”

(Fotoğraf, Sunay Akın’ın yazısının yer aldığı sayfadan. Altındaki bilgi: “Mustafa İnan yurtdışında doktora yapmış ilk bilim insanıdır.”)

Bir Cevap Yazın