Cafe del Mundo, Tiryakizade Kıraathanesi

(Cafe del Mundo/Ankara;Tiryakizade Kıraathanesi/ Eskişehir)

Kitaplı, yemeli, içmeli, varsa müziği derinlerden gelen sessiz ve huzurlu ortamlarda konuşmaya, zamanı paylaşmaya değesi insanlarla birlikte olmanın güzelliği… Sonbahar’da Ankara’da Cafe del Mundo’da ve ilkbaharın başlangıcında Eskişehir’de Tiryakizade Kıraathanesi’nde…

Birkaç ay önce, iki meslektaşımla buluştuğumda, “Güzel bir yerde oturalım.” cümlesine karşılık adı verilen örneği bol kafelerden birine itiraz geldi. Önerinin sahibi, Değecek bir yer olsun diyorsunuz, o zaman sizi başka bir yere götüreyim.” dedi.

varunagezgin

İlk kez gidip hayranlıkla gezdiğim, keyifle sohbet ettiğim o ortam, Bahçeli’deki Cafe Del Mundo (Varuna Gezgin). İlki Eskişehir’de bir grup gezgin tarafından yine bir gezgin kafesi olarak açılmış ve Ankara ile İzmir’e de yayılmış. Hikayesi şurada.

Duvarları kitaplarla kaplı, ortamı farklı ülkelerin kültürlerinin izlerini taşıyan nesnelerle süslü, ruhu benim ruhuma eş insanlara iyi gelecek türden bir güzel yer…

cafedelmundo2

Derken… Dün, “Hocam, sizi az çok tanıdığım için ona göre yerler seçtim.” diyen bir başka meslektaşımın beni Eskişehir’de götürdüğü bir başka mekan… Duvarları kitaplarla kaplı, daha mütevazı ve daha yerel… Ama kitapları ve okuyan insanları görünce, bir de Eskişehir’de olunca, “gezginler kafesi” mi diye merak ettim. Değilmiş. Burası Tiryakizade Kıraathanesi imiş. Sahibi Bayram Bey’le de tanıştırıldım. Facebook sayfaları şurada:

tiryakizadekıraathanesi

Doğum günümü güzelleştiren ayrıntılardandı.

Bir Cevap Yazın