“Öğretmenler Buluşması” (2)

“Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Buluşması”yla ilgili notların devamıdır:

Büyük Kolej’in etkinlik programında, ikinci oturumun konukları, Öğretmen Dünyası’nın da yayın kurulunda yer alan Nazım Mutlu ile bu etkinliği düzenleyen Türk Dili ve Edebiyatı zümresinin başkanı ve edebiyat öğretmeni Nizamettin Uğur’du.

Nazım Mutlu, “Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım Ders Kitapları” başlıklı sunumunda, özellikle, 2005 programını hazırlayan ekiple, bu program doğrultusunda çıkan ilk ders kitaplarını hazırlayan ekibin aynı olduğunu ve bu durumun başlı başına bir sempozyum konusu olabileceğini söyledi. Mutlu, kitapların hazırlanışının demokratik gibi görünen yollardan geçilerek hazırlanmasına rağmen, gerçekte öyle yürümediği, birilerine rant sağlandığı, eğitim çevrelerinin sürece gerektiği gibi dahil edilmediği eleştirilerinde bulundu.

Ben lisede göreve başladığımda, bu eleştirilen kitapları önümde buldum. O nedenle, Nazım Mutlu’nun, “Şimdi dönüp bakıyorum da, bu kitaplardan önce en çok okutulan Mahir Ünlü ile Ömer Özcan’ın hazırladığı ders kitapları artık bana çok sevimli geliyor.” sözüne, tüm katılımcıların verdiği onaydaki sıcaklığı tam değerlendiremeyeceğim. Sadece hissettiğim, eski bir dostu ortaklaşa yâd edişten gelen bir özlemdi…

Mutlu, kitapların bedava dağıtılmasına bir şey demediğini; ama, dağıtılma biçimine, MEB Yayınevi’nin kapatılarak kitap hazırlama işinin özel sektöre devrine ve bunun ekonomik boyutlarına karşı çıktığını örneklerle anlattı.

İki dikkati vardı konuşmacının ve yerindeydi:

a. Programın uygulamada doldurduğu süre beş yıl olmuştu. Artık bir değerlendirmenin, gözden geçirmenin, dönüt almanın zamanı gelmemiş miydi?

b. Daha da kötüsü, MEB’de bu konuyla ilgili bir muhatap yoktu.

Bu muhatap meselesini, buluşmayı düzenleyen Nizamettin Uğur da dile getirdi. Etkinlik dolayısıyla, ilgili birimden yetkililere ulaşmaya çalıştıklarını ama muhatap bulamadıklarını, yeni görevlendirilmiş birinin de doğal olarak konuya hakim olmadığını anlattı. İlginç!!!

Mutlu, ders kitaplarını, “bütünsellik”ten uzak bulduğunu, çok aceleye getirildiğini, pilot uygulama yapılmadığını, etkinliklerin birbirini tekrarlayan klişe ifadelerden oluştuğunu da söyledi. Burada da haklı:

“Sınıf üçe gruba ayrılır.”

Bir süre sonra öğrencileri, baştan “üç gruba ayrılalım.” demeye başlamışlar. :)

Mutlu’nun bir saptamasını daha not düşmüşüm: “Kitaplar yeni ama, anlayış ve taşıdıkları değerler ‘yeni’ değil.”

Oturumun ikinci konuşmacısı, Nizamettin Uğur’du. 9.sınıf ders kitaplarında “sözcükte anlam” konusunun ele alınışını, kafa karışıklığını ve kafa karıştırmaya yönelik uygulamaları anlattı. Konu itibariyle teknik ve örnekler üzerinden giden dinamik bir akış olduğu için not almadım; sadece örnekleri anlamaya çalıştım.

(Toplantıya dair son bilgi notum “yaratıcı yazma” üzerine bazı örnekleri içeren bir konuşmaydı; ancak, ilgili konuşmanın bir metin olarak yayınlanacağı belirtildiği için notlarımdan kaldırdım. )

Öğretmenler Buluşması’yla ilgili son notlarım bu kadar… Yazarken fark ettim ki yararlanmışım:) Hiç bıkmadan tekrarlayacağım: İçinde emek olan her şey güzeldir.

EK (2 Nisan 2010): Büyük Kolej, bu yazı linkini sayfasına almış. Çok mutlu oldum. Bilginin sahibi elbette onlar; blog notları da onların bilgi paylaşımlarından sadece bir yansıma… Paylaştıkları, boşa gitmemiştir :)

2 Yorum: ““Öğretmenler Buluşması” (2)

 • Sevgili Elifingünlüğü,

  İnanıyorum ki bu toplantı notları, benim gibi pek çok blog yazarı için de son derece faydalı olacaktır.

  Yaklaşık 1 yıldır ; “izler ve yansımalar” adı altında açmış olduğum bloğumda, hayata dair yaşadığım bende iz bırakan yaşamları, gezdiğim ve gördüklerimi, notları, gözlemlediklerimi,birikimlerimi yazıyorum.

  Yazılarım sırasında elimden geldiğince doğru Türkçe kullanmaya, akıcı bir üslupta yazılarımı aktarmaya özen gösteriyorum. Araştırma yaparak ve bir yandan öğrenmeye devam ederek ama büyük bir keyifle ve emek vererek yazıyorum. Yazmaya çalışıyorum demek daha doğru olur sanıyorum çünkü her geçen gün Türk dili ve yazımı hakkında yeni bir şeyler öğreniyorum.

  Verdiğiniz bilgiler ve notlar için çok teşekkür ederim. Son derece faydalı olacak bu güzel paylaşım için emeğinize sağlık.

  Güzel bir haftasonu dilerim.

  esmir

  • elifin günlüğü

   28/03/2010 at 17:44 Cevapla

   Buraya düşülen notlar, muhatabına ulaştığı zaman ben de mutlu oluyorum; çünkü sesimin adresine ulaştığına inanıyorum.

Bir Cevap Yazın