Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda (TEGV)Tanıtım Toplantısı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı‘na üyeliğim yıllar öncesinden… İlk kaydımda, Seyranbağları Birimi’ne gidiyordum ama gönlümce aktif bir gönüllü olamamıştım. Benden beklenen, bir tür, derslere destek çalışmasıydı. Çalıştırdığım bir grubum yoktu. Tekrar profesyonel iş hayatına geçince, TEGV uzaktan ilgiyle izlediğim bir vakıf olarak kalmıştı.

Şimdi, yıllar sonra…2018 hedeflerim içinde, TEGV ile eskinin “çocuk esirgeme”, şimdinin “çocuk evleri”nde gönüllü çalışmaları yer alıyor. Bir dolu şeye tahammül edebilmek için, her şeye rağmen “iyi” bir şeyler daima kazansın istiyorum. Bu, ruhuma iyi gelecek, yani… Neyse, bugün, Etimesgut’taki TEGV Semahat ve Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı‘nda, TEGV’in bahar etkinlikleri için yaptığı gönüllü tanıtım toplantısına katıldım.

TEGVTanışma faslının ardından, uzun bir tanıtım sunumu dinledik/izledik. İlköğretim çağındaki çocuklar için yapılan çalışmalar ve uygulanma biçimleri paylaşıldı. Çalışmaların somut bir başarısı olarak,  TEGV’in sayfasından aldığım ifadeyle, aşağıdaki bilgi de verildi:

“Dünyanın en seçkin eğitim kurumlarından olan Harvard Üniversitesi bünyesinde lisans üstü ve üst düzey yönetici eğitimi veren Harvard Kennedy School, TEGV’ in 2001 yılından bu yana titizlikle sürdürdüğü ölçme-değerlendirme çalışmalarını, Sivil Toplum Kuruluşlarının etki-performans ölçümleme çalışmalarına yönelik ‘dünya çapında bir başarı örneği’ kabul ederek Vaka çalışması (case study) olarak ders müfredatına dahil etti.”

TEGV’in çalışma modelinin, sözel ve sayısal becerilere katkısını merak ettiren bir PISA sonuçları slaytında takıldım. Slayt, bizim çocukların PISA’daki durumlarıydı; merak ettiğimse, vakıf çalışmalarına katılan çocukların, diğerlerine oranla, PISA sonuçlarında olumlu bir fark yaratıp yaratmadığıydı. Sunum sonunda sordum. Yakın bir zamanda, vakıf böyle bir tespite dayanan çalışma yapmış ve olumlu yönde sonuç çıktığı görülmüş. İnternette baktım ama çalışmayı göremedim. Gerçi, paylaşılanlar kadar enerjisi ve heyecanı yüksek bir gönüllülük hizmeti varsa, sonuç PISA’lı da PISA’sız da parlaktır bence…

Diğer TEGV yazıları

Bir Cevap Yazın