23 Nisan… Çocuklar ve Kitap Kahramanları

Bir gün… 23 Nisan … İki, hatta üç özel ve değerli anlam: “Ulusal egemenlik”, “çocuk bayramı” ve “dünya kitap günü”…

Malum, devir “modern zamanlar” olunca, işin içine bi de “özel gün” girince endüstrisi de beraberinde geliyor. Birçok sitede, özellikle “Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü”ne özel ve genelde çocuk kitaplarının kahramanlarından esinlenilmiş kostümlerin satışı yapılmakta… Endüstrisi bir yana, 23 Nisan’a özel kutlamalarda kostüm olarak gerçekten kitap kahramanları seçilebilir, çocuklar o gün sevdikleri roman kişilerinin dünyasında gezinebilir diye hayal ettim şimdi. Neden olmasın! Seçiliyorsa ne güzel! Bilmediğimse cahilliğime verilsin…

23 nisan dünya kitap ve telif günü için birkaç örnek:

Bir sitede, World Book Day Costumes.

e-bay’da Alice Harikalar Diyarı’nda “konsept”i…

alice

Kahramanı geçin, doğrudan onu sözcüklerde var eden olmak isteyebilirsiniz, mesela bir Shakespeare… Okulumda, İngilizce öğretmenlerimizden birini Hamlet kılığında dolaşırken görmüşlüğüm var.
shakespeare
Ahoy Matey olup çocukların arasına bir kitap kişisi olarak da karışabilirsiniz.

ahoy-matey

Elde silah olmasa da olur, olmasın yani! Yahut Mr. Scarecrow, Oz Büyücüsü’nden…

Scarecrow
Mary Poppins…

marypoppins

2013’te gazetelerde yer alan ilginç bir haber vardı. İstanbul’da Rus kültürünü tanıtım amaçlı bir festival düzenlenmişti ve festival etkinlikleri arasında Dostoyevski’nin roman kahramanlarını canlandıran bir “Edebiyat Defilesi” yer almıştı. O haber metinlerinden birini görselleriyle birlikte dersimde kullandığımı hatırlıyorum. Şimdi tekrar nete baktığımda bilgileri toparlayan ve işin ticarî ayağına eleştirel yaklaşan, okunması keyifli bir yazı gördüm. “Rus Kültür Festivali Sona Erdi”

23 nisan
23 nisan

Ticaret ve hatta büyüklerin dünyasına seslenen “defile” bir yana, ben, çocukların kendi yaratıcılıklarıyla kimseye masraf çıkarmadan, okudukları ve sevdikleri bir roman kişisine dönüşebileceklerine ve bir günlüğüne okullarını böyle bir karnavala havasına dönüştürebileceklerine inanıyorum.