Bir Metinden Alıntılama Örneği

Aşağıda, Suzanne Collins’in Açlık Oyunları’nı yazmasıyla ilgili bir bilgilendirme metni üzerinde alıntılama örneği verilmiş, farklı alıntılama yolları gösterilmiştir. 

alıntılama örneği

açlık oyunları yazarına ait bir bilgiden alıntılama örneği


Farklı alıntılama yolları için istenen uygulama adımlarının yanıtları, noktalı boşluklara tıklandığında görülür.

alıntılama

Collins, Açlık Oyunları'nı yazma fikrinin televizyonda zap yaparken geldiğini söylüyor.("Açlık Oyunları", Wikipedia)

"Hikâyenin temelini Yunan mitolojisindeki Theseus oluşturuyordu." ("Açlık Oyunları",Wikipedia)

Katniss'in henüz 11 yaşındayken babasını kaybetmiş olarak verilmesinin arka planında, kitabın yazarı Collins'in Vietnam Savaşı'na katılan babası dolayısıyla yaşadığı kaybetme korkusunun izi vardır.("Açlık Oyunları", Wikipedia)

Metnin özgün hali:

Collins, Açlık Oyunları’nı yazma fikrinin televizyonda zap yaparken geldiğini söylüyor. Bir kanalda reality showda insanların birbirleriyle yarışmasına bakarken, diğerinde de Irak’ın işgalinin görüntülerini izliyordu. Bir anda iki görüntü de rahatsız edici bir şekilde bulanıklaşmaya başlamış ve o an aklına kitabı yazma fikri gelmiş. Hikayenin temelini Yunan mitolojisindeki Theseus oluşturuyordu. Collins, ana karakter Katniss’i fütüristik bir Theseus olarak tasarlamış ve hikayeyi de Roma gladyatör oyunlarından esinlenerek yazmıştır. Kitaptaki kaybetme korkusunu Collins’in Vietnam Savaşı’na katılan babasından etkisiyle olmuştur; bunun etkisi, Katniss’in henüz 11 yaşındayken (hikaye başlamadan beş yıl önce) babasını kaybetmiş olarak tasavvur edilişiyle de görülmektedir. (“Açlık Oyunları”, Wikipedi)

İlgili: Metinlerden Alıntı Yapma