Bir Metni Özetleme (Örnek ve Uygulama)

Verilen uygulama örneğinde, iyi bir özetleme için dikkat edilmesi gereken ayrıntıları içerir. Öğrenci, özetlemeyi kavramışsa rahatlıkla üstesinden gelebilir. Özetleme bilgileri de aşağıda yer almaktadır. (Öncesi için bağlantılı yazı: “Özetleme, Alıntılama ve Kaynak Gösterme-1”)

özetleme için bir uygulama örneği


Aşağıdaki paragrafı bir yazınızda özetleyerek kullanacaksınız. Özetleme ilkelerine uyarak işinize yarayacak ifadelerden yararlanacağınız bir paragraf yazın. 

Adı, tipi ve süresi ne kadar değişirse değişsin oyunların hayatımız boyunca eğlence ihtiyacımızın önemli bir kısmını karşıladığı da tartışılmaz bir gerçektir. Bazen öldürücü bir silahı dahi oyun aracı olarak kullanan insanlık öncelikli olarak farklı amaçlar için geliştirilmiş elektronik cihazları da oyun araçlarına çevirmiştir. Genel yorum ilk etkileşimli elektronik oyunun 1962 yılında Steve Russell ve arkadaşlarının MIT’de (Massachussets Teknoloji Enstitüsü) yapmış olduğu Spacewar (uzay savaşı) adlı çalışma olduğudur. Bir bilgisayar programcısı olan Russell bu uygulamayı değeri milyon dolarlarla ifade edilen Digital PDP-1 ana bilgisayarlarında hazırlamıştır (Friedman, 1995).

özetleme sonrası gözden geçirme:

Her cümlenin üzerine tıklandığında, nasıl olacağı görülebilir. İkinci cümle, iki uyarı içermektedir.

özetleme

İyi bir özet, zorunlu olmadıkça örnek içermez. Bu cümle, özet açısından ayrıntı niteliğinde olduğu için elenmeli.

İyi bir özet, ayrıntı içermez. Bu cümle, özet açısından ayrıntı niteliğinde olduğu için elenmeli.

İyi bir özet ayrıntı içermez. Bu cümle, özet açısından ayrıntı niteliğinde olduğu için elenmeli.

İyi bir özet, özetlenen metnin temel düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini içermelidir. İşaretli bölüm, özetleyenin cümlesiyle kullanılmalı.

İyi bir özet, özetlenen metnin temel düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini içermelidir. İşaretli bölüm, özetleyenin cümlesiyle kullanılmalı.

özet neyi içermeli?

  • 1-Metnin, temel düşüncesini, yardımcı düşüncelerini içermelidir.
  • 2-5N1K sorularına yanıt vermelidir.
  • 3-Özetleyen kişinin cümlelerinden oluşmalıdır.

özette ne olmamalı?

  • 1-İyi bir özet, ayrıntı ve örnek içer­mez.
  • 2-Özet yaparken kişisel görüşlere yer verilmemelidir.

Örnek: Aşağıda, özet yaparken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar, bu ayrıntıların renklerini içeren bir paragrafla örneklenmiştir.

özetleme