Bahar ve Kelebekler ve Kelebek Falı

Ömer Seyfettin’in Bahar ve Kelebekler öyküsünü okudum çocuklara. Geçmişin birikimini taşıyan yaşlı büyükanne ile torununun torunu hüzünlü genç kızın öyküsü… Büyükanne, 1910’larda, savaşların ve yıkımın eşiğindeki ülkenin sancısını içinde hisseden torununun giderek artan mutsuzluğunu anlayamaz. Ona kendi gençliğinin kadınlarının coşkusunu, eğlencelerini, mutluluğunu anlatır; özellikle de bahar eğlencelerini… Bunlar arasında bir de kelebek falı vardır:

bahar ve kelebekler

“-Bahar geldi, ağaçlar çiçek açmaya, yapraklar yeşillenmeye, çimenler baş göstermeye başladı mı, bizim gözümüz artık odalarda duramazdı. Bahçeye koşar, baharın ortasında gezinirdik. İlk göreceğimiz kelebek bir senelik talihimizdi. Onu arar, onu beklerdik. İlk kelebeğin beyaz, pembe olması için maniler söyler, dalların üzerine beyaz ve pembe kumaş parçaları atardık. Sarı veyahut siyah bir kelebek göreceğiz diye korkar, ne kadar heyecanlar geçirirdik.

– Niçin?

-Çünkü kelebeklerin birer manaları vardı. Ah, siz bunları bilmez, bunlara itikat etmezsiniz. Beyaz kelebek: Saadete, talihe… Pembe kelebek: Sıhhat ve afiyete… Sarı kelebek: Kedere, hastalığa… Siyah kelebek: Felakete, matem ve ölüme delalet ederdi. Beyaz kelebek görünce talihimizin o sene açık olduğuna, mesut olacağımıza kail olurduk… Bahar çiçekleri altında beyaz kelebeğin şerefine semailer okurduk…”

Ben bu bahar bir kelebek gördüm mü, gördüysem ne renkti, hiç farkında değilim. Badem ağaçlarının, bahar dallarının beyazını pembesini bile gördüm görmedim gibi bir şey :( Bu dönem böyle…Yapacak bir şey yok…

kelebek falı

Güncelleme: Bu arada kelebek falı diye bir şey sahiden varmış! Misâl…

2 Yorum: “Bahar ve Kelebekler ve Kelebek Falı

  • ama siz o öyküyü okuduğunuzdan beri, ben hep beyaz kelebekleri- sanırım biraz hileli-görür oldum.peki ne mi oldu hiçbir şey ama anlık mutluluğu elbette güzel. 2.sınıfın güneşli ve doyumluk bir dersine gidip geldim, ne güzel…

    • elifin günlüğü

      06/05/2010 at 00:04

      Ben de şimdi, bu yorumla birlikte, fakültenin deniz gören, ışıklı sınıfında, sen ve arkadaşlarınla bir derse gittim geldim. Tabii ki gözlerim hiç buğulanmadı….

Comments are closed.