Bana Mutluluğun Resmini Çizebilir misin?

TEGV eğitimlerinde küçük yaş gruplarına yönelik okuma etkinlikleri için önerilen çalışmalardan biri, bir kavramı çizimle görselleştirme idi. Bize verilen kavram “ev”, yapmamız istenense onun bizde çağrıştırdıklarını ifade edecek sözcükleri kullanarak bir ev resmi çizmemizdi. Benimki aşağıdakiydi. :)

gorsellestirme

Ev içini, ev içi huzur kaynaklarına, kapı ve pencereleri de dıştan edinileceklere ayırmışım. Blogun “hakkında” kısmındaki serzenişin hakkını bu görselde de verip okumayı o dönem tamamen işin olağan bir parçası olarak ev süreçlerine dahil etmeyen beynim?!!! 

Aynı etkinliği çocuklarla uyguladığımda, biri benim de adımı eve yerleştirince çok şaşırmıştım, çok da mutlu olmuştum. O dönem, onu mutlu edenler arasındaymışım çünkü!

TEGV’in Okuyorum Oynuyorum projesinin arkasında Dr.Nilay Yılmaz’a, başlığa koyduğum ifadenin sahibi ve muhatabına ve görselleştirme derken, burada yaptığımızın aslında bir kaligram olduğunu hatırlayarak da asıl ustası Guillaume Apollinaire’e de bir selam göndermeyelim mi? :) Calligrammes Poèmes de la paix et de la guerre (1913-1916)