Bilişim Garajı İçinde Kısa Bir Gezinti

Bilişim Garajı, hakkında olumlu olumsuz çok şey okuduğum ve aynı ölçüde merak ettiğim bir yer… 5-16 yaş aralığına online ve uygulamalı eğitim ortamları sunan; kodlama, web tasarımı, akıllı cihaz tasarımı vb. alanlarda hizmet veren; yanı sıra, eğitimcileri de eğiten bir bilişim şirketi. Gazi Üniversitesi bünyesinde hizmet veriyor. K12 için kendisini şöyle konumlandırıyor:

“Bilişim Garajı olarak, K-12 seviyesindeki eğitim kurumlarına bugün kıvılcımlar halinde kendini göstermeye başlayan ‘yeni okulculuk’ konusunda rehberlik edecek bir ekosistem sunacak ar-ge çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yürütüyor, buradan elde ettiğimiz know-how’ı ürünleştirerek öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hizmetine sunuyoruz. Uluslararası eğitim kurumlarının ve yatırımcıların da dikkatini çekerek ilerleyen çalışmalarımızın, önümüzdeki 10 yıl içerisinde iş hayatına ve sosyal yaşama atılacak olan çocuklarımıza ihtiyaç duyacakları ‘evrensel becerileri’ kazandıracağına yönelik inancımız çok yüksektir.” (Hakkımızda)

Bilişim Garajı

Gölbaşı’nda Gazi Üniversitesi Teknoplaza’da, “Fantastik bir dünyanın kapısından içeri gireceksiniz!” duygusunu veren ve garaj kapısının gıcırdayarak açılacak metal kapısını çağıran graffitili bir girişe sahip. Sıradan bir ortama girmeyeceğinizin vaadi…

Eğitim kurgumuz içinde, bilim, sanat ve felsefe dengeli biçimde öne çıkmıştı. Felsefe ayağındaki benim de bu süreçte öğrendiğim çocuklar için felsefe uygulamaları –P4C (Philosophy for Children)- bir yana, diğer ikisi için, öğrencileri kendi iklimine çekecek iki atölye mekânı planlıyorduk: Silikon Vadisi’nden mülhem Anka Bilim Vadisi ve ilham perilerinin gezineceğini umduğumuz Anka Sanat Bahçesi. Bilim Vadisi için neler yapabileceğimizi görmek üzere, geçtiğimiz hafta, Bilişim Garajı’nı ziyaret ettik. Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Selçuk Özdemir’le görüştükten sonra,  çalışma alanını gezdik. Fotolar o günden…

bilişim garajı ziyaretinden birkaç resimli not…

bilişim garajı

tüketmek X üretmek… seyretmek X yapmak… yanından geçmek X durup bir kafa yormak… onlar seçimlerini yapmış…

bilişim garajı

Bu yazılabilir-silinebilir tebeşir duvar boyasına sahip alan da eğlenceliydi. Bize alanı gezdiren Semih Bey ve diğer kişilere dair notlar, iş listesine mi ortamın estetiğine mi hizmet ediyor bilemedim. Her türlü keyifli görünüyor.

bilişim garajı

Son zamanların, sıkça yinelenen tüm kavramları gibi içi boşalmaya son derece müsait terimlerin hayat bulmuş ya da hayat bulmaya hazırlanan halleri… Böyle olsa bile, kodlama, ardunio, STEM vb. hakkı verilirse, eli değecekleri, hayallerinin genişliği kadar hayata ürün devşirtecek üretim işleri, süreçleri..

bilişim garajı

Hayal et… Tasarla… Programla… Uygula… Üret… Öğrenciler için hazırlanan çalışma nesneleri…

Selçuk Özdemir, Bilişim Garajı dışında, sanat ve felsefe garajlarını düşündüklerini de söyledi. Hayalimizle çok benzese de öncelik bizimmm. Buraya bir not düşeyim de… :)