Bir Öğrencimle Hasan Ali Toptaş Üzerine Sohbet

Hasan Ali Toptaş‘ın Kuşlar Yasına Gider romanında, anlatıcının söz konusu ettiği, “yazar”la yazdığı eserlerdeki “anlatıcı” ve “kahraman”larla arasındaki bağın yanı sıra, bir eserin ne kadar otobiyografik olabileceği ile ilgili bölümü blogta ayrı bir başlık altında not düşüp Facebook’ta paylaşmıştım (Yazarlar ve Anlatıcılar ve Kahramanlar). O platformda, çoook eski ve çok da sevdiğim öğrencilerimden İbrahim Çiftçi, Hasan Ali Toptaş’la tanışıklığı üzerinden kendi yorumlarını eklemişti. İlgimi çekti, buraya aktarmak istedim, izin verdi:

hasan ali toptaş üzerine kendi paylaşım notum ve devamı:

Hasan Ali Toptaş

HT: Kuşlar Yasına Gider (Hasan Ali Toptaş) romanının “anlatıcı”sı bir roman yazarıdır, hatta ünlüdür, hatta babasını götürdüğü hastanede görevli bir genç kızdan romancılığından ötürü takdir görür, hatta babası Aziz Bey onun Noktanın Sonsuzluğu romanını okumaya çalışmıştır, hatta Denizli’dendir ve Eryaman’da oturmaktadır. Ve hatta ben şimdi kalkıp Konur Sokak’ta İmge Kitabevi’ne gitsem anlatıcıyla değil elbet ama Hasan Ali Toptaş’ı Tristram Shandy’yi değilse de bir başka kitabı ararken görme şansına sahibim. Daha fenası benim de akademisyenliğimde “bilmem kim-hayatı-sanatı-eserleri” şeklindeki kalıba uygun çalışma hazırlamışlığım da vardır!

öğrencimin düştüğü notlar:

Ya da Konur Sokak Dost Kitapta Ama Fareler Uyurlar Gece‘yi arıyordur. Bu gün akşama doğru kargodan geldi Kuşlar Yasına Gider ve İsmail Güzelsoy‘un Gölge‘siyle. Hangisinden başlayacağıma karar veremedim. Önce Sonsuzluğa Nokta koyabilen Hasan Ali Toptaş’la başladım – İsmail Güzelsoy abim duymasın- ama Gölge de bu hafta sonu bitecek.

kitaptaki “anlatıcı”nın imge’de tristram shandy‘yi aradığını, ona göndermeyle o notu düştüğümü belirtince:

Hasan Ali abimle yaptığım bir söyleşide(email üzerinden yapmıştım) Tristam Shandy’nin en çok sevdiği roman olduğunu söylemişti, onunla yüz yüze bir sohbetimizde de Wolfgang Brochert (doğru mu yazdım Allah’tan Nietzsche değildi) ‘in Ama Fareler Uyurlar Gece’yi de söylemişti. Cioran (bunu doğru yazdım galiba:))’ı da söylemişti. Bu adı anılan yazar – eserleri okuyup etkisinde kalınca izlerini arar oldum Hasan Ali’de. Kuşlar Yasına Gider henüz bitmedi ama diğer tüm eserlerini okumuş ve yazarını tanımış biri olarak Hasan Ali Toptaş’ın tüm eserleri otobiyografik özellikler taşır zannımca.

merak edip hasan ali toptaş “abi”siyle tanışıklığının ne şekilde olduğunu sordum:

Yıl 1998. Antakya Kelepir kitabevi vardı. Kitapları karıştırırken Can Yayınlarından çıkan Gölgesizler romanını rafta görüp karıştırmış ve hemen satın almıştım. Bir solukta okumuştum. Daha sonra Sonsuzluğa Nokta’sını da alıp okuyunca Hasan Ali abiye hayranlığım daha da katlanmıştı. İki binlerin başında Mehmet Karasu‘nun öncülük ettiği Antakya Edebiyat Günleri etkinlikleri yapılıyordu. Etkinliğin düzenleme komitesinde benim de olmamı istemişti M. Karasu. Tek şartla dedim sevdiğim en az iki yazarın Antakya’ya davet edilmesi durumunda her türlü desteği verebilirim. Eyvallah deyince ilk başta Hasan Ali Toptaş ve Zafer Aracagök‘ün davet edilmesini istemiştim. (o dönemde gelsin diye istediğim başka yazarlar da vardı elbette :İsmail Güzelsoy, Gürsel Korat gibi). Ve Hasan Ali geldi misafirimiz oldu 2 gün. Yalnızlıklar ‘dan birkaç mısra ve Yabu öyküsüyle etkinlikte Antakya okurunu “tavladı”.

Sonra 2 – 3 defa daha geldi Hasan Ali abim Antakya’daki tüm dostlar gibi o da “Borges” derdi bana. En son geldiğinde artık tüm kitaplarını okumuştum sohbetimize tanık olan arkadaşlar neden bunların notlarını yazmıyorsun (Yazma yeteneği sıfır bende – şu anda işkence çekiyorum emin olun – bu hayatta en talihsiz Urfalı benim ikincisi ise Tatlıses çünkü bende gırtlak da, melodiyi algılayacak bir müzik kulağı da yok. Yani asıl acıların çocuğu benim). Hep sevdiğim birkaç yazarla oturup “demir leblebi” metinleri onlarla konuşmak onlardan dinlemek istemiştim. Arkadaşlarımın ısrarıyla mail üzerinden Hasan Ali abime birkaç soru göndermiştim sağolsun cevap yazmıştı hemen (elbette yüz yüze laf lafı açıyor olsaydı daha güzel bir sohbet çıkardı). Dostlar da yayınlamıştı.