Bir Romanın Kahramanı Olmak

Güneşin Tam İçinde sitesinde son yazı, “Yaşanası Romanlarla ilgili bir istatistiği ve okurlara yöneltilen bir soruyu içeriyor:

“Hayatınızın kalanını içinde geçirebileceğiniz güzellikte bir dünyayı anlatan roman okudunuz mu hiç? İmkan olsaydı karakterlerden birisi olmayı seçebileceğiniz bir yaşam?”

Yazıyı okuyunca, bir arkadaşımızın önerisiyle izlediğimiz ve öğrencilerimizle paylaştığımız Fahrenheit 451 filmi geldi aklıma. Filmi izleyenler ya da kitabını okuyanlar bileceklerdir. Televizyonun hızla yaygınlaşmaya başladığı 1950’li yıllarda, Ray Bradbury, bir distopya örneği sunar ve geleceğe dönük olumsuz bir öngörüde bulunur.

Buna göre, gelecekte, insanlar hipnotize olmuş gibi beyazcama bağlanacak ve giderek düşünemeyen, yapay mutluluklarda kendini yitiren birer robota dönecektir… Bu, sistemin de işine gelecek;  kitaplar insanı mutsuz ettiği(!) gerekçesiyle yasaklanacaktır. Kitap/film, her şeye rağmen bir umut kapısını da aralar: Kitapları geleceğe taşımak isteyen gönüllü insanlar, seçtikleri birer eseri ezberleyerek belleklerinde saklarlar.

Biz de öğrencilerimize sormuştuk: Bu filmdeki kitap halkından biri olmayı seçselerdi, hangi kitabı yarına taşımak isterlerdi? Neyse… Siteye mini bir yorum da düştüm. Hoş bir bilgilendirme yazısı olmuş gerçekten… Bakalım benim öğrencilerim hangi roman dünyasının kahramanları olmak isteyecekler?

*** Süleyman Sönmez, “Yaşanası Romanlar,18 Ekim 2009 , “http://www.gunesintamicinde.com/yasanasi-romanlar/ 

2 Yorum: “Bir Romanın Kahramanı Olmak

  • sorunuz epey düşündürdü beni…sanırım en çok kadınları seviyorum romanlarda onların hüzünlerini,kadın-çocuk hallerini,kapıyı çarpıp gidebilmelerini,kazanmak için kaybedişlerini,saten geceliklerle sabahlamalarını,kısacık saçlarındaki alakasız rüzgarı,kokularındaki görkemi,pırlantalarındaki esareti ve annelikle birlikte sanki kaybolan unutulan bencil ve yaramaz taraflarını…ama bir tek roman kahramanı bulamadım şimdi.ama pınar kür ün kadınlarını severim,nazan bekiroğlunun zalim, suskun hüzünlü kadınlarını,buket uzuner in mutlu,akıllı,özgür kadınlarını,bir de başucumda müzik kitabının yaramaz kadınını.çok uzun oldu ama soru güzeldi,sevgilerimle:)

    • okuma günlüğü

      23/10/2009 at 19:17

      Ben kaçak güreşiyorum; hâlâ hangi romanın yaşanası iklimini seçsem bilemedim:)

Comments are closed.