Canan Tan ve Forbes Listesi

Forbes  dergisinin ses getiren listesine göre, Ocak 2008-Ağustos 2009 verileri doğrultusunda, Türkiye’nin en çok okunan ilk beş yazarı, Elif Şafak, Turgut Özakman, Ayşe Kulin, Orhan Pamuk ve Canan Tan..

Bu yazarlardan sadece Canan Tan’ın kitabını okumadım ama Çeşme’de Piraye’yi alıp en kısa zamanda okumayı kafama koydum. Geçen dönem, öğrencilerimle onların okuduğu yazarlar üzerine konuştuğumuzda, sıraladıkları adlar arasında bana en uzak olan Canan Tan’dı. Hayranlıkla söz ediyorlardı. En beğendikleri de Yüreğim Seni Çok Sevdi idi.

canan tan

Zaman zaman bu tür diyaloglarımızda, onların iyi bildiği ama benim hemen hiç duymadığım adlar ya da karakterler geçer. Karşılıklı çok da aldırmayız; çünkü onlar da ben de bunun, karşılıklı kuşak farkından kaynaklanan beğeni farkı ile ilgili olduğunu biliriz. Onların Alacakaranlık, Şeytan Marka Giyer türü tutkuları gibi… Bazen ortak paydada buluşuruz: Olasılıksız ve Empati gibi… Şimdi gülümseyerek hatırladığım bir diyalogda, söyledikleri bir karakter hakkında, inatla da bilgi vermediklerinde, ben çok üstelemiştim. “İyi, söylemezseniz ben de Google’a bakarım.” demiştim. “Yok, demişlerdi, bakmayın, size göre değil.” Sonra aynı kuşaktan olduğu için boncukla paylaşınca, evet, bakmasam daha iyi kararına varmıştım. Unuttum gitti bile, kimdi, neydi… Canan Tan adı ise tam tersine aklımda kaldı; çünkü çocuklar çok ısrarcıydı. Çeşme’de gördüğüm ilk anda Piraye’ye uzanışım da bundan.

Dün Forbes’in listesini de görünce, bizim çocukların listeye katkısını düşündüm. :)