Dil Bilinci Edinmek… (Jülide Gülizar-Murat Atak)

Okulumuz, Jülide Gülizar ve Murat Atak’ı ağırladı bugün. Dil bilinci ve elbette önce sevgisi üzerine öğrencilerimizle söyleştiler.

Murat Atak, dili kullanma becerimizi/becereksizliğimizi, özenimizi/ aymazlığımızı esprili bir dille ve “güleriz ağlanacak halimize” türünden örneklerle anlattı. Murat Ataklı, SBS (Seviye Belirleme Sınavı) çocuklarıyla kaybedilen bir gerçeğe işaret etti. SBS’yi “Seviyenizi Belirleyen Sanattır” biçiminde yeniden tanımladığını söyledi ki yalın ama etkili bir vurguydu…

dil bilinci

Jülide Gülizar’ı televizyon dışında son olarak Mersin’de görmüştüm. Tece’de oturduğu yazlık sitede, site çocuklarına gönüllü olarak dersler veriyormuş. O dönemde aynı sitede oturan arkadaşım söylemişti; kendisi de bir anektod olarak örnekledi.

Gülizar, genel bir çerçeve içinde, Atatürk’ün dile katkılarına ve Türk Dil Kurumu’nun çalışmalarına değindikten sonra, biraz daha uyaran cümlelerle dili kullanmadaki yanlışlarımıza dikkat çekti. Bir de sitem ederek, İngilizce sözcüklerle desteklenmiş bir konuşma tarzını belirtmek üzere, “Ortadoğu Türkçesi”nden söz etti:)

Jülide Gülizar’ın öğretmenlerden özel ricası, iki kavram üzerinden geldi: Dil bilinci ve dil sevgisi… Önce dil sevgisini kazandırmamızı istedi bizden; ardından dil bilincini vermemiz gerektiğini ekledi. Bir dokundurmasını da yorumsuz ekliyorum:

“Dil ailede başlar, sokakta bozulur, okulda düzeltilir(Dİ)”