Kürk Mantolu Madonna ve Disiplinler Arası Eğitim

Şöyle bir şey hayâl etmiştim: Okulumuzda sınıflar yerine çalışma grupları oluşturulmuş ve gûya her çalışma grubuna farklı disiplinlere ait birer kitap verilmişti. Bizim payımıza düşen kitap Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali) idi. Verilen süre bir aydı. İstenense, elimizdeki kitabın bizi ulaştıracağı bilgi alanları doğrultusunda bilgi ağacının hangi dallarına ulaşabileceğimizin görülmesiydi. Gerçek oldu. :)

disiplinler arası bir çalışmanın kaynağı olarak kürk mantolu madonna

Salonda açışı yaparken belirttiğim gibi, sunumumuz bir edebiyat etkinliği değil; edebiyat eserini araç olarak kullandığımız bir yaklaşımın örneklenmesiydi: Dersleri disiplinler arası bilgi geçişlerini dikkate alarak işlesek nasıl olurdu? Öğrencilerimize ne tür kazanımların kapısını açabilirdik? Temel sorumuz bu çerçevedeydi.

Biz gördük ki, 150 sayfalık bir romanın satır aralarında psikoloji, sosyoloji, felsefe, sanat tarihi, sinema, müzik, resim, siyaset; hatta “Amentü gemisi” ve “antisemitizm” vurgusu dolayısıyla din alanlarına girdiğimiz kocaman bir bilgi ağacının dallarında dolaşma olanağı bulmuşuz. (Edebî Eser-Dönem İlişkisi)

Beril, Fem, Yiğit, Merve ve Gizem benim işimi çok kolaylaştırdılar. Herbiri bir temel disiplin çerçevesinde ve çalışmayı birlikte yürüttüğümüz diğer öğretmenlerinin desteğinde verileri toparlayıp değerlendirmişlerdi. Bana düşen, yine sunum altyapısını oluşturmak ve onları sorularımla sahnede konuşturmaktı. Üstelik, bu kez okulumuzda bir ilki de gerçekleştirdik. Hiçbiri önlerinde bilgi kartı dahil hiçbir kağıtla çıkmayacaktı sahneye. Onlar alanlarına ve heyecanlarına hâkim, ne diyeceklerini bilen, kendi doğalllıklarında konuşabilecek yetkinlikte çocuklardı. Öyle de yaptılar. Aferin bu çalışmanın “beşi bir yerde” çocuklarına :) [Hoş bir şey oldu aslında: Son çalışmada, ellerinde kağıt görmek istemediğimi söylediğimde, biraz tedirgin oldular; hiç değilse konuşma kartı hazırlamak istediklerini söylediler. Zoraki kabul ettim; ama etkinlik öncesinde sadece birinin elinde bilgi kartı vardı. Bu süreci kendi içlerinde halletmiş olmaları bence yaptırımdan kat be kat  güzeldi.]

babasının biricik kızı filiz ali de konuğumuzdu

Etkinlik için Deniz Hoca’nın davetiyle konuğumuz olan Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali’yi ağırlamak bizim için gerçekten onurdu. Sahneye davet ederken belirttiğim gibi, akademisyen ve müzik eleştirmeni  Prof.Dr.Filiz Ali’yi bir başka isme bağlamadan bağımsız ve güçlü bir kimlik olarak değerlendirmek daha doğruydu; ama, bu etkinlikte, o, bizim için babasının biricik kızıydı ve bu sıfatıyla konuğumuzdu. “Filiz hiç üzülmesin!” sıcaklığında, derinliğinde, hüznünde…

Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali etkinliğimizin konuğuydu

Öğrencilerimizle paylaşabileceği minik bir armağan istemiştik kendisinden; kırmadı, okuduğumuz romanla da bütünleşen bir anlam taşımak üzere, Sabahattin Ali’nin Almanya fotoğraflarını paylaştı bizimle… Bu fotoğraflardan birinde, Sabahattin Ali ile romandaki Maria Puder’in sahicisi Maria Puder aynı karedeydi.

Etkinlik sonrası, belli bir saate kadar arkadaşlarım ve Filiz Ali ile birlikte vakit geçirdik. Bizimle sıcaklığını ve sohbetini çok sevdik. Kaan Hoca’nın sorusuna verdiği yanıt da manidardı:

-Öğrencilerimize kitap okumaları için ne önerirsiniz?

-Annelerinin babalarının kitap okumalarını sağlasınlar.

Blogdan internete, “Ne olacak bu ülkenin hâli?” muhabbetinden, bir parça özel hayata atlayan çizgilerde, biraz yorgunluk atıcı “light” bir sohbet, açıkçası onca yorgunluktan sonra bana çok iyi geldi.

Öğrencilerimize, bu çalışmada işbirliği yaptığımız Deniz Zeka, Nazan Erdem ve Kaan Özyer öğretmenlerimize ve Filiz Ali’ye minnetle, teşekkürle, keyifle…

Kürk Mantolu Madonna’yı (Sabahattin Ali, 1943) da yazın okuduklarım listesine kaydedebilirim artık.(Hem bir çalışma dolayısıyla hem de öğrencilerimizi sorumlu tuttuğumuz bir kitap olduğu için ayrıntılı notlar alarak okudum; ama aynı nedenlerle buraya notlar düşmem doğru olmayacak. Okuduklarım hanesinden bir kayıt olarak kalsın.) 

İlgili yazılar:

*** Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna, Yapı Kredi Yayınları, 1998

5 Yorum: “Kürk Mantolu Madonna ve Disiplinler Arası Eğitim

 • Elinize, yüreğinize sağlık Hayriye, Deniz, Nazan, Kaan öğretmenlerim. Emeklerinize değen bir sunum oldu, bütünüyle. Darısı, diğer etkinliklerimize…

  • elifin günlüğü

   18/12/2010 at 22:38

   Çok teşekkürler hocam, arkadaşlarım adına da… Tırnak içine aldığım “beşi bir yerde” için eminim ben daha güzel şeyler yazacağım baharda… :)

 • orada olmanın getirdiği gururla..
  emeğinize, yüreğinize sağlık

 • Maria nasıl bir kadındı çok merak ettim. Bu resmi görmek içi neler vermezdim….

Comments are closed.