Duvardaki Rol ile Kişiyi Tanıma

Duvardaki Rol, gerçek veya kurmaca kişiliklere ait özellikleri, fiziksel, duygusal, toplum içindeki yeri vb. açılardan gruplayarak boş bir insan figürü üzerinde  göstermeye dayalı bir yaratıcı drama tekniğidir.

nasıl uygulanır?

“Duvardaki rol” için büyük bir kağıda veya tahtaya çizeceğiniz veya üzerine online yazılabilecekse ekrana yansıtacağınız boş bir insan figürü gerekiyor. Öğrencilerin o figüre ilişkin söyleyeceği özellikler figürün çevresine yazılacak. (Yapışkanlı kağıtlar da kullanılabilir.) Gruplama da yapılabilir: Ruhsal özellikleri içe, fiziksel ve sosyal özellikleri dışa yazmak; olumlu özellikleri figürün bir yanına, olumsuzları diğer yanına sıralamak gibi…

duvardaki rol için öneriler


& Bir okuma etkinliği olarak düşünülürse, “duvardaki rol” hazırlık gerektirir ve okuma sonuçlarına göre duvardaki portrenin genel özellikleri belirlenip değerlendirilir. Birkaç örnek:

  • Aynı şekilde, bu tekniği kullanarak edebiyatın farklı dönemlerinin karakteristik insan özelliklerini öğrencilerle birlikte bir figür üzerinde belirlemek ve hakkında konuşmak da… Geleneksel halk hikâyelerinde aşık tipi, divan güzelleri, Tanzimat aydınları vb…
  • Okunan bir eserden seçilmiş kişinin anatomisi de çıkarılabilir. Taaşşuk- Talat ve Fıtnat’ın Talat’ı Fıtnat’ı ve diğer kahramanları meselâ… Kitapta anlatıldıkları halleriyle nasıl bir portre çiziyorlar ?
  • Herhangi bir yazar veya şair portresi (ayrıntılı bir biyografik bilgiden yararlanarak)

& Bir konuşma etkinliği olarak düşünülürse –ki tekniğin kavranması açısından başlangıçta böylesi daha uygun- öğrencileriniz veya hayallerindeki karakterler üzerinden bu çalışma yapılabilir, yeter ki hakkında konuşulacak kişi, sınıfın genelinin bildiği ve görüş belirtebileceği biri olsun.

çevrim içi uygulanabilir hâliyle duvardaki rol


Üzerine yazmaya ve Word olarak çıktı almaya izin veren “duvardaki rol” şekline, -dilerseniz, boş hâliyle, dilerseniz sınıfta kullanmayı planladığınız metinleri ekleyerek çıktı alabilirsiniz. (Uyarı: Metin, sunum içindeki dolaşımda korunur ancak sayfadan çıktığınızda silinir. Saklamak isterseniz, son sayfadaki “kaydet”le Word’e aktarabilirsiniz.)