Duygunun Sözcükleri

Ece Temelkuran’ın Muz Sesleri’nde insanlık hallerinin dildeki yansımalarına güzel örnekler vardı. Bir durumun ifadesinde, dilden seçilen ögelerin tesadüf olmadığını kavratmaya dönük bir ders için, kitaptan kullanacağım örneklerden biri “yılan” üzerinden bir duygu durumunu anlatıyor. Mesela, huzursuz, tedirgin, bir an önce bulunduğu ortamdan uzaklaşmak isteyen ve karşısındaki kişinin tavrından hazzetmeyen birinin duygu durumu “yılan” metaforuyla verilmek istense…

dil ve düşünce… duygunun, insanî sıcaklığın uzağında, bir yılan ısırığında sıkışması:

“Deniz’in dudakları, ukala gevşedi. Bayan Trablousi’nin yı­lankavi gülüşünün ardından göğsünün ortasına nihai bir bıçak darbesi geleceği artık kesin gibiydi. Ama girdiği yoldan da dö­nemezdi artık, kolunu sandalyenin arkasına attı, bir kamikaze hissi içinde burnunu biraz daha kaldırarak, ‘Ah, demek öyle,’ dedi, söylediği şeyin manasızlığının tamamen farkında olarak. Trablousi bu küçük avın peşini bırakacak değildi. Kıvrıldı, sıçra­dı ve ölüm ısırışını yaptı:

‘Ama herhalde o yazdıklarınız bunlar değil.’

Bayan Trablousi’nin elleri, saldırıdan sonra kurbanının ölümünü izlemek üzere yere inen engerekler gibi bıraktılar kendi­lerini Deniz’in tezinin üçüncü bölümünün üzerine. Dişlerinin arasında kalan et parçasını yalar gibi bitirdi cümlesini:

‘Onları, yani eğer varlarsa tabii, ne zaman görebileceğiz?’

Deniz, nasıl olsa öleceğini anlamış bütün hayvanlar gibi kendini bıraktı, katilinin dişleri arasına huzurla teslim olmaya karar verdi bu kez.

(…)

İlk kez Trablousi’nin gözlerinin ta içine baktı Deniz. Kendisinin de dişleri olan bir hayvan olduğunu ilk kez fark ederek.

dil ve düşünce

konuşmanın akışında aralanan kapılar ve duygunun sıcacık dili:

Bayan Trablousi, ağızlığını azı dişleri arasına sıkıştırdı, gözü istediğini almış yaramaz çocuklar gibi parladı. Deniz’e ilk kez böyle bakıyordu, kız kardeş gibi, arkadaş gibi, anne gibi, en çok da oyun arkadaşı gibi..

*Bu örnekler, duygunun dildeki karşılıklarını göstermeye çok elverişli, dil ve düşünce için de…