Metinler İçin “Venn Şeması” Kullanma

Bulan kişinin (John Venn) soyadıyla anılan Venn şeması, ortak kesişim noktalarını gösteren yönüyle, metinlerin içerdiği farklı ögelerin özelliklerini bir arada görme ve tablo üzerinden değerlendirme için elverişli araçlardandır. Hazırlanması da kolaydır.

emma, anna ve bihter’in benzeşen kaderleri


Flaubert’in Madam Bovary (1856), Tolstoy’un Anna Karenina (1877) ve Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu (1899) romanları; Emma, Anna ve Bihter’in evlenme nedenleri, evlilik tercihleri, evlilik içinde yaşadıkları yasak aşkları, bu süreçteki duygusal sorgulamaları, eşlerinin kendilerine karşı tavırları ve nihayet bu yasak aşkı bir yere kadar sürdürdükten sonra sonlandırma yollarıyla benzeştirilen üç ünlü eserdir. Bu benzeşimleri, Venn şeması üzerinde gösterme:

Venn şeması

venn şeması

Benzerlik ve farklılıklarıyla karşılaştırılan öge özellikleri, birbirine geçmiş halkalara yerleştirilirken, benzerlikler dairelerin kesiştiği alana, farklılıklarsa kesişim dışına işlenir. Bu çok bilinen şema, öğrencilerin konuyu görselleştirerek daha kolay kavramasına da yardımcı olur.

Venn şeması

5/5 (6 Reviews)