Olay Akışını “Yaşam Çizgisi”ne İşlemek

Anlamayı ve değerlendirmeyi bir arada yaptıran etkinliklerden biri; kurmaca metin kişilerinin yaşadıklarını, olumlu ve olumsuz sonuçlarına göre artan/eksilen bir grafik düzlemine işlemektir. Yaygın uygulama; çıkarılacak “yaşam çizgisi” üzerinde, gidişatı olumsuz etkileyen adımların -5’ten -1’e; olumlu etkileyen adımların +1’den +5’e giden bir aralığa yerleştirilmesi şeklindedir. 

okuma etkinlikleriçolak salih’in kararları ve etkileri


Aşağıdaki yaşam çizgisi (life graph) üzerinde Tarık Buğra’nın Küçük Ağa romanının önemli karakterlerinden Çolak Salih’in hayatına yön veren köşe taşları örneklenmiştir.Grafiğin altındaki düğmeyi sağa doğru hareket ettirdiğinizde veya doğrudan mavi düğmelere tıkladığınızda  eklenen bilgi akışını görebilirsiniz.

okuma etkinlikleriyaşam çizgisi için uygulama önerileri


  • 1. Öğrenciler, kendilerini olumlu veya olumsuz yönde etkileyen yaşantıları, böyle bir grafik üzerinde göstermeyi ve isterlerse, neyi neden grafiğin olumlu/ olumsuz noktasına yerleştirdiklerini sözel olarak ifade edebilirler.
  • 2. Öğrencilerin çizdiği grafikleri, arkadaşları yorumlayabilir.
  • 3. Olay akışı yoğun bir metin seçilerek, öğrencilerin bu metindeki olayların gelişimini böyle bir grafikte göstermesi istenebilir.

yaşam çizgisiBu görselin adresinde, yaşam çizgisi, oyun olarak verilmiş: How to Play Life Timelines

Karşılaştırılabilir: Tarihî ve Kurmaca Olayları Zaman Çizgisine İşlemek (Uygulama Örneği)