Bu Binaların İlhamı Hangi Kitaptan?

Edebiyatın yeryüzü izleri arasında, kurmaca eserlerin kurmaca mekanlarının, gerçeğe dönüşmüş yapıları da yer alır.

Fikir güzel… İlham kaynağı edebiyat olan evler ile ilgili mimari alana ait örnekler, maket düzeyinde öğrencilere de ilham verebilir. Hatta, yazılımlara meraklı çocuklar Şiirkent benzeri sanal bir edebiyat şehri kurabilir!

Kültür gezilerini sevenlere de seyahat rotası fikri verebilir. Ben de o galeriden yararlanıp bir test hazırlamıştım. Sivas’ta da “hobbit” evleri yapıldığı basında yer almıştı. O evlerden biri:

metin bağlantılı ürünler

Şuradaki galeride verilen bilgilere göre, inşa edilmiş binalara ilham veren kitaplar ve binaların bulunduğu şehirler: Masumiyet Müzesi (Orhan Pamuk, İstanbul), Şato (Franz Kafka; Barselona), Moby Dick (Herman Melville, Vineyard), Hobbit (J.R.R.Tolkien, Waitomo), Lichtenstein(Wilhelm Hauff, “Lichtenstein Kalesi”-Lichtenstein), Luis Cernuda’nın şiirleri (Edebiyat profesörü Francisco de Blas’nın evi, Sevilla-Madrid), Alice Harikalar Diyarında (Lewis Carroll, “Villa Peet”/Leystad-Hollanda), Walden (Henry David Thoreau), Knut Hamsun’nın eserleri (Knut Hamsun Merkezi, Hamaroy-Norveç), Görünmez Kentler (Italo Calvino, Minorka adası-Ispanya)

okuma

binalar ilham aldığı eserleri ne kadar hatırlatıyor?


Aşağıdaki evleri tahmin edemiyorsanız boş geçebilirsiniz. Sadece eser adları yazılacak. 5 ev bitip “gönder”ince doğruları gelecektir:))

Sunumdaki eserlerin karışık dökümü: Görünmez Kentler (İtalo Calvino), Moby Dick (Herman Melville), Hobbit (Tolkien), Alice Harikalar Diyarında (Lewis Carroll), Şato (Kafka)

İlgili: Metin Bağlantılı Ürün Hazırlama