Eğitim Gönüllüleri ile TEGV Tanıtım Toplantısı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı‘na üyeliğim yıllar öncesinden… İlk kaydımda, Seyranbağları Birimi’ne gidiyordum ama gönlümce aktif bir gönüllü olamamıştım. Benden beklenen, bir tür, derslere destek çalışmasıydı. Çalıştırdığım bir grubum yoktu. Tekrar profesyonel iş hayatına geçince de uzaktan ilgiyle izlediğim bir vakıf olarak kalmıştı. TEGV tanıtım toplantısı dönüş fırsatım oldu şimdi… 2018 hedeflerim içinde, TEGV ile eskinin “çocuk esirgeme”, şimdinin “çocuk evleri”nde gönüllü çalışmaları yer alıyor. Bir dolu şeye tahammül edebilmek için, her şeye rağmen iyilik kazansın istiyorum. En azından benim bencilce isteğim budur!.. Neyse, bugün, Etimesgut’taki TEGV Semahat ve Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı‘nda, TEGV’in bahar etkinlikleri için yaptığı gönüllü tanıtım toplantısına katıldım.

TEGV tanıtım toplantısı

TEGV tanıtım toplantısı

Tanışma faslının ardından, eğitim gönüllüsü sorumlusunun paylaştığı uzunca bir tanıtım sunumu dinledik/izledik. İlköğretim çağındaki çocuklar için yapılan çalışmalar ve uygulanma biçimleri paylaşıldı. Çalışmaların somut bir başarısı olarak, TEGV’in sayfasından aldığım ifadeyle, aşağıdaki bilgi de verildi:

“Dünyanın en seçkin eğitim kurumlarından olan Harvard Üniversitesi bünyesinde lisans üstü ve üst düzey yönetici eğitimi veren Harvard Kennedy School,TEGV’ in 2001 yılından bu yana titizlikle sürdürdüğü ölçme-değerlendirme çalışmalarını, Sivil Toplum Kuruluşlarının etki-performans ölçümleme çalışmalarına yönelik ‘dünya çapında bir başarı örneği’ kabul ederek Vaka çalışması (case study) olarak ders müfredatına dahil etti.”

Yeni eğitim gönüllüleri ile yapılan TEGV tanıtım toplantısı sunumunda ilgimi en çok TEGV’in çalışma modelinin PISA sonuçlarına yansımasına ilişkin slayt çekti. Slayt, bizim çocukların PISA’daki durumlarıydı; merak ettiğimse, vakıf çalışmalarına katılan çocukların, diğerlerine oranla, PISA sonuçlarında olumlu bir fark yaratıp yaratmadığıydı. Sunum sonunda sordum. Yakın bir zamanda, vakıf böyle bir tespite dayanan çalışma yapmış ve olumlu yönde sonuç çıktığı görülmüş. İnternette baktım ama çalışmayı göremedim. Ama, TEGV internet sitesinde, Türkiye’deki eğitimin genel fotoğrafına ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmelerde, PISA sonuçlarının önemli bir ölçüt olarak örneklendiğini; özellikle, PISA ile ilgili haberlere mutlaka bir başlık açıldığını gördüm. Misâl: “OECD’nin Eğitim Çalışmaları”, “Eğitimde Aile Faktörü: Çocuklara Bir Hikâye Okuyalım” vb.

TEGV tanıtım toplantısı

Gerçi, paylaşılanlar kadar enerjisi ve heyecanı yüksek bir gönüllülük hizmeti varsa, sonuç PISA’lı da PISA’sız da parlaktır bence… Yine de hâlen üniversitede çalışıyor olsaydım, bir eğitim modeli olarak TEGV ve bu çatı altında yetişen çocuklar üzerinden istatistikî verilere dayalı bir bilimsel çalışma yapmayı ya da yaptırmayı ve PISA özelinde sonuçları görmeyi çok isterdim. Neyse, buraya yazdım işte, birilerine fikir olur belki! :)

Yeni ve bu kez uzun soluklu olmasını dilediğim bir dünyaya adım atarken, TEGV ve çalışmalarını ilgiyle takip ettiğim Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından ortaklaşa yapılmış bir çalışmayı da TEGV’in eğitim alanındaki duyarlılığını gösteren bir çalışma olarak eklemiş olayım: Çocukların Gözünden Okulda Yaşam Araştırma Raporu ve Politika Önerileri

İlgili:

Bakılabilir: