Eski İstanbul Şehir Tiyatroları Dergilerinde

Tiyatro broşürleri her zaman çok ilgi çekici gelmiştir. Şimdiki broşürler özellikle kağıt ve baskı kalitesiyle, insanda koleksiyon oluşturma isteği uyandırabilecek nitelikte üstelik… Ankara’ya ilk geldiğimde izlediğim tüm oyunların broşürlerini, oyun tarihlerini yazarak uzun süre saklamışlığım vardır. Sonra, o kadar çoğaldı ki vazgeçtim, attıklarım oldu vs. Bugün, kitaplığı düzenlerken, fakülteden Ahmet Kukul Hoca’nın verdiği ve her elime geçtiğinde ilgiyle sayfalarını karıştırdığım, çok eskilere ait oyun broşürlerine baktım yine. Aslında broşür demek yanlış. Logoda, İstanbul Şehir Tiyatrolarının Dergisi yazıyor, taaa 1960’lardan…

şehir tiyatroları (Vasfi Rıza Zobu’nun tiyatro anılarından… Bedia Muvahhit’in gençlik hali, bildiğimiz halinden ne kadar farklı… İstanbul Şehir Tiyatroları Dergisi, Ocak-Şubat 1965,Nr.337)

1963 Şubat sayısında, Muhsin Ertuğrul’un “Kalkınma Planında Tiyatro” başlıklı bir yazısı yer almış.

“(Bölge tiyatroları kurulacak) müjdesini okuduktan sonra ne kadar sevindiğimi anlatamam. Demek bütün bir ömür; uğrunda çalışılan bir ülkü en sonunda bu beş yıl içinde gerçekleşecek.”

şehir tiyatroları

Vasfi Rıza Zobu-Hazim Körmükçü-Eldorado Tiyatrosu (Vasfi Rıza Zobu’nun tiyatro anılarından… İstanbul Şehir Tiyatroları Dergisi, Ocak 1962,Nr.337)

Muhsin Ertuğrul, planlamacıların “kalkınma”dan anladıkları ile kendisinin anladığı arasındaki farkı geleceğe bir projeksiyon tutarak anlatmak istemiş. Beş yıl sonra, bol ışıklı, fabrikalarla dolu, sanayisi ilerlemiş bir ülke… Öyle ki, “Bu dış görünüşü ile ha cennet, ha bizim memleket!” Böyle bir noktaya gelmek, Ertuğrul için yeterli değil. Çünkü güzel bir saptaması var:

“Ama memleketler; üstünde yaşayanların değerleriyle ölçülür.”

Sonra geçmişten bu yazısına kadar geçen zamanda, kültürle kalkınma arasında gözlediği ters orantıya dikkat çeker ve sözü, tiyatronun bu açığı kapamada üstlenebileceği role bağlar:

“Bilerek iyi insan olmak istiyen kimse her an kendini gören adamdır. Sahne; insanın kendi kendini sık sık göreceği tek aynadır Onun için gönül her şehre, her kasabaya, her köye bir tiyatro istiyor.”

(Broşürlerden sadece fotoğraf tarayacaktım ama yazıya dalıp gidince, buraya da izi düşsün istedim. )

şehir tiyatroları

Peter Ustinov, Photo-Finish’in sahnelenişi dolayısıyla İstanbul’da… (İstanbul Şehir Tiyatroları Dergisi, Kasım 1963,Nr.352)

Canım hocam, yıllar önceye bir kez daha içtenlikle teşekkürler; bu “dergi”cikler için, tiyatro bilgim ve sevgim için…