Frankenstein’ın Yazılış Hikâyesi

Frankenstein romanının, Mary Shelley tarafından yazılış hikâyesi de kendisi kadar ilgi çekici… Kitabın girişinde yer alan önsözde, Murat Belge’nin anlatımıyla:

“Canavarı değil de canavarı anlatan hikâyenin ortaya çıkmasının hikâyesi de kendi başına ilginçtir; yeterince ‘Gotik’ öge barındıran bir hikâyedir.

 

Byron’la Shelley tanışacaklar, henüz tanışmamışlar. İsviçre Alpleri’nde, Cenevre Gölü’nün yakınlarında Villa Diodati adıyla tanınan bir ev kiralanmış, dağlarda! Orada buluşacaklar. Evi kiralayan Byron, doktoru Polidori ile gelecek. Shelley ise sevgilisi Mary ve onun üvey kardeşi Jane Claire Clairmont’la, üç kişi geliyorlar. Shelley bir iki yıl önce Mary ile sevişmeye başlamış, ama hâlen evli. İngiltere’nin radikal filozofu William Godwin’le bilinen ilk feministlerden Mary Wollstonecraft’in kızı, Mary Shelley. 1798’de doğmuş. 1816’da Villa Diodati’ye giderken henüz 18 yaşında değil.

 

Bu Villa Diodati’de birkaç yüzyıl önce şair John Milton da kalmış.

 

Dağdalar ve hava kötü. Hava fırtınalı. O dağlık çevrede bu fırtına herhalde çok dramatik. Fikir Byron’dan çıkıyor. ‘Herkes bir hortlak hikâyesi yazsın,” diyor. “Okuyalım, birinciyi seçelim. Hangisi en korkunç!’

 

Öneri tutuyor. Zaten hepsi tuhaf adamlar, hava da uygun. Örneğin bir akşam Byron, Coleridge’in ‘Christabel’ şiirini okuyor. Aslında bir yılan olan Geraldine, kötü ruh, memelerinde meme uçları olması gereken yerde birer göz var. Byron bunu okuyunca Shelley çığlıklar atarak odadan kaçıyor. Aralarında böyle hoş bir atmosfer kurmuşlar.

 

Mary de bu gecelerin birinde imgelemini serbest bırakıyor. Eğilip kalkan, esrarengiz bir işler yapan karanlık bir adam silüeti geliyor gözünün önüne. Ve onun yanında, karanlıklar içinde yatan bir ceset. Derken, hikâyenin çeşitli öğeleri arka arkaya biçimlenmeye başlıyorlar: Dr.Frankenstein, çeşitli cesetlerin parçalarından yapılmış ceset-canavar!”

İlgili:

Frankenstein (Mary Shelley)

*** Mary Shelley, Frankenstein, İletişim Yay., 2017 (Çeviri: Serpil Çağlayan)