Hayatın Satır Aralarında Irmağın Sesini Duymak-2009/4

21 Eylül 2009

Şu an penceremde Alfred Hitchcock’un Kuşlar filminden bir sahne var. Bir dolu serçe, kanaryanın yemlerinden arta kalan tohumları saksılardan toplamak için çiçeklerime zarar vermekle meşgul. Bir grubu da demirlere süs olmuş, sıra beklemede…Eşeledikleri toprak cama vurmuş vurmamış,  onlar açısından ne gam… Kendim ettim, kendim buldum…

Yine de “öğretmen dediğin şöyle olmalı” misali bir kafa yorma ödevine eklenen minik, şirin bir ayrıntı işte… Eklemeli şimdi: Öğretmen dediğin, öğrencisinin kalbine de beynine de kanat takabilmelidir. Şöyle de bir Akgün Akova anısını belleklere yerleştirebilmelidir ki “kuş beyinli” değil ama, “kuş kanatlı” olup fersah fersah yol alabilmek ne güzeldir, hissetsin öğrenci …

yalnızca kanatlarına güven

Öğretmeni harfleri öğretirken, neye benzediğini de sormuş. Akgün Akova, M harfini kanat çırpan bir kuşa benzetmiş. I, telefon direği olmuş, O baykuş gözü, V yaban kazlarının dizilişi.. Öğretmeni onun bu kuşlu, kanatlı, uçmalı dünyasına bakarak ileride pilot olacağını düşünmüş. “İleride” bir gün karşılaştıklarında sormuş ama beklemediği bir yanıt almış:

‘Yok,’ diyorum, ‘pilot olmadım öğretmenim. Ama çok iyi kağıt uçak yapıyorum! Bir de beynime kanat takıp uçuyorum. Yazar oldum öğretmenim, yazar…’

Akova, bu güzel anısında onu gökyüzüne yönelten ilgisini örneklerle paylaşır. Nietzsche‘nin bir sözünü hatırlatır sonra:‘Uçurumu sevenin kanatları olmalı’

Anılarından hızla, Sait Faik, Leonardo, Ikarus, Hezarfen Ahmed Çelebi, Sabiha Gökçen, Fethi Bey geçer. Sevgilinin payına düşen dize güzeldir: “Sevgilim yalnızca kanatlarına güven”

Bir şairin “özdeyiş”i de aşağıdaki gibi olur herhalde. Akova, bunu sitesinin tanıtım sayfasında da kullanmış:

Hep şunu yazdım, şunu söyledim herkes bilsin ve unutmasın diye; işte bir kez de size anımsatıyorum burada yaşamımın ilkesini: ‘Bir çift kanat, bir altın madeninden daha değerlidir.” (Akgün Akova)

Not: Yazının aslı Akova’nın sitesinde.

Aklımdaki tamamen penceredeki görüntüyü birkaç sözcükle sabitlemekti. Tembellik ağır bastı. Üstelik ödev bitmedi henüz: Öğretmen dediğin nasıl olmalı? (Hocam kulağımı çekmeyin e mi, %99 bitti. Biraz sonra mail kutunuzda… Kuşsuz, kanatsız, …yapar, …eder cinsinden :))

21 Eylül 2009

Kalabalık bir bayram… Boncuk, hep böyle olsun istiyor… Kanaryacık, elindeki tabureyle ardından koşturup duran ufaklık sayesinde, kalbi küt küt, kanat çırpıp durmakta… Ben… Bu kadar ses bana biraz fazla gibi… Bıcırığı çok seviyorum ama… Yorum yok:)

Sessizliği sevdiğimi biliyorum sadece… Belki hep konuşmaya ve konuşturmaya dayalı bir mesleğin içinde olmakla ilgilidir, kim bilir… Mario Levi’nin Karanlık Çökerken Neredeydiniz? romanında, “sessiz kalma ve suskunluk” en sık geçen sözcüklerden… Anlamak, sessizlikle… Tepkiler, sessizlikle… Ne diyeceğini bilememek, sessizlikle… Sohbetin en derini, sessizlikle…

“Ne diyebilirdim. Sadece susmakla yetindim tabi. Sadece susmakla… Susmanın bir kez daha anlamayı hissettirebileceğine inanarak…”

>> hayata dipnot

2 Yorum: “Hayatın Satır Aralarında Irmağın Sesini Duymak-2009/4

  • ne güzel oldu böyle sizi her özlediğimde kahvemi alıp okuyorum.sizi çok özlüyorum,her satırda biraz daha hayran olarak:)

  • elifin günlüğü

    21/09/2009 at 16:06

    Ben de notlarımı buraya sıcacık bir kahve eşliğinde düşüyorum… Benimle aynı dilden öğrencilerimin de okuduğunu bilerek bazen:)

Comments are closed.