İşaret Dilini Öğrenirken…

İşaret dili derslerinde ikinci hafta bitti. 100’ün üzerinde sözcüğü parmaklarıma taşımayı öğrendim. İngilizce konuşabileceğim bir ortama girmeyi düşünmüşken o sınıfın kayıtlarının ilk dönem yapıldığı söylenmiş, ama istersem işaret dili derslerine kayıt yaptırabileceğim belirtilmişti. Hiç düşünmemiştim. Başlayınca çok sevdim.

Kursiyerlerin tamamı hatun… Öğretmenimiz Emel Hanım da… Dolayısıyla bazen minik sohbetlere dayalı ısınma turu bi parça uzayabiliyor ama derse geçilince epeyce keyifli oluyor. Başta, en çok atladığım nokta, hareketleri yaparken söylemeyi unutmaktı. Aştım. Genelde çok mimik kullanmayı sevmediğim için bi parça da orada zorlanıyorum. Olsun, öğretmenim hem uyarıyor hem başardıkça takdir ediyor:)

işaret dili

Bazı işaretlerin, toplumsal kabullerimize dair çok şey söylüyor olması, ilginç ve anlaşılabilir!… Farklı şekillerde de olsa parmak sallamaya dayalı iki sözcük mesela: Kaynana ve öğretmen… Neyse ki “öğretmen”in bilgiyi saçan bir şekli daha var. Öğretmenimiz de o şeklini kullanıyor ve parmak sallayan biri olmak istemediğini söylüyor. Bir de oyun, yaramaz, tembel sözcüklerinin aynı işaretle karşılanması!…

Konuşma dilindeki “ağız”lar misâli işaret dilinde de şehirden şehire değişen uygulamalar varmış.Sözgelimi “cumartesi” gününü İstanbullunun gösterişi ile Ankaralınınki farklı. O yüzden ders dışında önden bir şeyler öğreneyim çabasına pek girmiyorum  Yine de yeni bir bilgi alanına dalınca, alana ilişkin linkler, ister istemez ilgi alanıma girmeye başladı. Ders materyali olarak kullandığımız, Akıllı Türk İşaret Dili Hazırlık Kitabı dışında;

şimdilik yararlandığım işaret dili linkleri:

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitesinde yer alan Güncel Türk İşaret Dili Sözlüğü, alfabetik düzeni ve indirilebilir minik videolara dayandığı için çok işime yarıyor.
  • Tematik düzenlendiği için ilişkiler ağını kolay kurabildiğim bir öğrenme ortamı olarak yararlandığım iki kaynak:
    • Turkcell Akademi’nin herkese açık dersleri içinde yer alan, İşitme Engelliler Federasyonu ile birlikte hazırlanmış Türk İşaret Dili videoları.
    • Youtuber Metin Yazıcı’nın Ankara’da kullanılan işaret diline ağırlık verdiği kanalı.
  • Alfabetik düzenlenmiş iki PDF sözlük de nokta atışı sözcük arayışıma yanıt veriyor: