İnternette “Haber”e Giriş!!!!

Epeydir, internette herhangi bir haberin sunulma biçimi, bana çok itici ve dalga geçer gibi gelmekte… “Algı yaratmak”tan söz etmiyorum, herhangi bir habere sözü getirmek için kendini tekrarlayan soru veya cümlelerden ve tıklanması için aslında içi boş ama manşette merak uyandıran ifade kullanımlarından söz ediyorum. Okur aklıyla alay etmek gibi geliyor.

Merak edip baktım, “anneler günü”nü merak edeceklere, lafı nerelerden dolandırıp kaçıncı cümlede yanıtı vermişlerdir? (Bu arada, Google zaten ilk satırda büyük puntoyla tarihi vermiş, diğer bütün cümleler boşa çıkmış, ama olsun!)

haber

Birkaç örnek:

Hürriyet’in girişi:

Anneler Günü, koşullar ne olursa olsun kucağını evlatlarına açan şefkat dolu ebeveynlerin ihya edildiği özel bir gündür. Anneler Günü, anlam ve önemine göre evlatların aldıkları küçük ama değerli hediyelerle süslenmektedir. Bu önemli günü atlamayıp annelerine güzel bir sürpriz yapmak isteyen evlatlar, Anneler Günü ne zaman sorularını yöneltiyor. İşte, merak edilen o tarih.

Anneler Günü, besleyip büyüttükleri evlatlarını her koşulda seven, onların mutluluğu için her şeylerini feda etmeye hazır olan anneler için bu sene de önemli bir boyut taşıyacak. Anneler Günü 2017 yılında hediyeler ve sevgi dolu sözlerle ihya edilecek. Peki, bu yıl Anneler Günü ne zaman kutlanacak? İşte, günün anlam ve önemi ve konuyla ilgili detaylı bilgiler. (Hürriyet)

Sabah’ın girişi:

“Her yıl Mayıs ayında kutlanan ve anneler için çok anlamlı bir gün olan Anneler gününe çok kısa bir süre kaldı. Mayıs ayının gelmesi ile birlikte ”2017 anneler günü ne zaman?” sorusu da araştırılmaya başladı. Anneler günü hangi günü denk geliyor diye merak eden okuyucularımız doğru adresteler. 2017 anneler günü ne zaman ? İşte detaylar…

Her yıl Mayıs ayında kutlanan Anneler günü geldi, çattı. ?Mayıs ayının gelmesi ile birlikte “Anneler günü?” sorusu da sıklıkla araştırılmaya başladı. 2017 Anneler gününü heyecanla bekleyen milyonlarca insan bu önemli ve anlamlı günde annelerini mutlu etmek istiyor. Peki 2017 Anneler günü ne zaman? Anneler günü hangi güne denk geliyor? İşte tüm detaylar… (Sabah)

Sözcü’nün girişi:

Anneler Gününe kısa bir süre kaldı. Her mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü bu sene kaç mayısta kutlanacak? Anneler Günü ne zaman? Anneler için ne hediyeler alınabilir? İşte Anneler Gününde annenizi sevindirebilecek hediyeler ve Anneler Günü şiirleri sözleri…

Mayıs geldi Anneler Gününe kısa bir süre kaldı. Anneler Günü ne zaman? Anneler Günü için hangi hediyeler alınabilir? İşte Anneler Günü tarihçesi ve bilmediğiniz her şeyi haberimizde sizler için derledik. İşte Anneler Günü hakkında merak ettiğiniz detaylar…(Sözcü)

Hakkı teslim eden bir örnek ekleyeyim bari. Milliyet de aynı soruyu sormuş ve üçüncü cümlede yanıtı vermiş:

“Anneler günü için artık sayılı günler kaldı! Her Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler günü olarak kutlanmaktadır. Bu sene 14 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan Anneler gününde bizi dünyaya getiren büyütüp besleyen annelerimiz için en iyi hediye seçeneklerini sıraladık.” (Milliyet)

Bütün bunlar, SEO meseleleri olabilir tabii… Ben de bir yazıyı yazdığımda, kullandığım eklenti (YOAST), puanımı “yeşil”e çevirsin de gönül rahatlığıyla yayınlayayım diye bakmıyor değilim ama çoğu zaman da “hadi ordan” diyorum, çünkü, bilmem ne sözcüğünün yazıdaki yoğunluğunu bilmem kaç yüzdesine çıkarmak durumunda olmak, metnin dokusunu bozmak gibi geliyor. (Bu arada, SEO’nun da Google için yapıldığını bilince, yukarıdaki görsel de pek ironik bir Google yanıtı gibi duruyor ya neyse!…)