İpucuna Dayalı Öğretim Teknikleri : Kim? Ne?

Geçmişte öğrenilmiş bir bilginin hatırlanması veya ders sonunda, neyin ne kadar kavranıldığının görülmesi için, bildik “soru-yanıt” dışında, yine soru-yanıta dayanan veya farklı yollar izleyen öğretim teknikleri de vardır. Özellikle içindeki çocuğu kaybetmemiş öğrenci ve öğretmenler için çok da eğlenceli olabilecek birkaçı: “Ben kimim?”, “Nesi Var?”, “Başka?”, “Ters Başka” gibi bir veya birden çok ipucu verip nesneyi/ kişiyi/ kavramı vb. bulduran ipucuna dayalı öğretim teknikleri, ders başında hazır bulunuşluğu, ders sonunda edinilmiş bilgiyi yoklama açısından zaman almayan, eğlenceli etkinlikler arasında yer alabilir.

ipucuna dayalı öğretim teknikleri

Tek soru-yanıta dayalı teknikler de aynı amaca katkı sağlar. Mesela, öğrencilere, bir soru içeren çift yönlü zarf kullanma da böyle bir uygulamadır: Sırtları birbirine yapıştırılmış zarfların birinde soru, diğerinde yanıtın yazılacağı kağıt vardır. Öğrenci, soruyu yanıtlayarak değerlendirilmek üzere öğretmenine verir. Online ortamda, bunun en iyi örneklerinden biri, bir yüzünde soru veya açıklamanın diğer yüzünde yanıtın olduğu, eşleştirmeye dayalı “flash card”lardır. Sadece soruyu ya da yanıtı içeren elde hazırlanmış kartlar sınıfa dağıtılıp eşleşen sorular ve yanıtlar, öğretmenin hazırladığı düzen içinde bir araya getirilebilir veya aşağıdaki gibi online hazırlanabilir. 

çavdar tarlasında çocuklar’da kim kimdir?

J.D.Salinger’in Çavdar Tarlasında Çocuklar romanında kadro az ama Holden Caulfield’in hayatına bir şekilde yön veren kişilerden oluşmuştur.Holden Caulfield’in hayatında yer alan kişileri, özelliklerine göre bulma…

Görseller, Shmoop’un bu romanla ilgili karakter analizi sayfasından.