Işıl Özgentürk ile Bir Gün…

Işıl Özgentürk, neşesi de enerjisi de hikayesi de bol bir güzel insan… Onunla asla sıkılmazsınız, asla sohbette bir saniyelik boşluğa düşmezsiniz, asla konu sıkıntısı çekmezsiniz ve asla somurtamazsınız… Her daim ondan size akan bir neşe ve birikim ırmağı içinde yüzer durursunuz…

Edebiyat Günü’nde ağırlamıştık. Senaryo yazma teknikleri konusunda bir seminer alma isteğimizi arkadaşlarım o günden kendisine iletmişlerdi ve o günden kabul etmişti. Geldi.

Birlikte bir cumartesi gününü sabah 9.30 akşam 22.30 aralığında gazeteci ve sinemacı Işıl Özgentürk’le geçirdik. Çok güzeldi.

Bizimle onca şaka şamata tadında zaman geçiren Işıl Hanım’ın ders otoritesini ve zaman yönetimini, belirlediğimiz seminer başlangıcı olan 10.00’da gayet net gördük:

“Telefonlar kapatılsın ya da sessize alınsın!”

Artık gelsin “hayal satan insanlar”ın dünyasına ait terimler, tüyolar, hikayeler… Snopsis, tretman, senaryo, kısa film çekmenin incelikleri… Sait Faik’le ilgili Burgaz Ada’ya kadar uzanacak bir çalışma planlayan arkadaşlar, çoktan bir kısa film rüyası görmeye başladı bile…

Seminer bitince akşam, zümrenin hamarat hatunlarının –ben hariç- elinden çıkma nefis yemeklerle, mutfaktan anlamaz erkeklerinin satın aldığı tamamlayıcı içeceklerle donatılmış mükellef bir sofrada edebiyat ve kültür dünyasının tatlı dedikoduları… Araya sıkışan Can Yücel‘li Yaşar Kemal‘li Ali Özgentürk‘lü anlar… Araya sıkıştırdığımız sorular:

  • Nebil Özgentürk belgeselcilik konusunda öğrencilerimizle söyleşebilir mi?
  • Murathan Mungan 8.Edebiyat Günü konuğumuz olur mu?
  • Yekta Kopan da Edebiyat Günü’ne konuk gelse olmaz mı?
  • Sait Faik’le ilgili olarak bize yardım eder misiniz?
  • Latife Tekin gelir mi?
  • Demek Refik Durbaş yakınınız?
  • …..

Arada bir çocuklar… Doğa, Dünya, Şima, Rana, İlkyaz… (Sonra bu satırları okuduğumda gülümseyeyim diye ekleyeyim: “Kralın kızı olsa!…” ve kedi halleri!:))

Bir gün önce tren garından almıştım; güzel geçen gün ve yemek sonrası, bu kez arkadaşlarımla  gara bıraktık ve yine görüşmeyi diledik.

Çoooook teşekkürler Işıl Özgentürk.