K-W-L / Ne Biliyorum? Ne Öğrenmek İstiyorum? Ne Öğrendim?

K-W-L , öğrencinin neyi ne kadar bildiğini ve öğrenme süreci sonunda ne düzeyde öğrenebildiğini kendisinin belirlenmesini sağlayan güçlü bir teknik ve “grafik düzenleyici”dir. 1986’da Donna M.Ogle tarafından, öğrencinin kendini izlemesine ve mevcut bilgileriyle yeni bilgiler arasında bağlantılar kurabilmesine yönelik okuma stratejileri bağlamında geliştirilmiştir. John Barrel de K-W-H-L-A-Q formunu geliştirmiştir. Her iki hâliyle de günümüzde tüm eğitim alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. (Not: K-W-L, Düşünen Sınıf’ta, anlaşılır biçimde, 3N (Ne biliyorum? Ne bilmek istiyorum? Ne Öğrendim?- olarak geçiyor.)

k-w-lK-W-L ‘den K-W-H-L-A-Q ’a genişleyen formun hikâyesi şuradan okunabilir.

k-w-l açılımı…  ne biliyorum? ne öğrenmek istiyorum? ne öğrendim?

K-W-L ve K-W-H-L-A-Q adındaki her harf, öğrencinin öğrenme sürecinde kendisine adım adım eşlik eden bir rehber görevi görür. Grafik düzenleyici olarak basılı ya da tahtaya yansıtılarak öğrencilerle paylaşılır. Tahtaya yansıtılacaksa, öğrenciler ilgili bölümler için sorularını yapışkanlı notlara yazarak, ilgili sütunlara yapıştırabilir. İlk üç harfle tanımlanan sorular dersin başında, son üç harfle tanımlanan sorular da dersin sonunda öğrencilere yöneltilir.

  • Dersin girişinde doldurulması istenecek kısım: K (know): Ne biliyorum? | W (what): Ne öğrenmek istiyorum? H (how): Bu bilgiye nasıl ulaşabilirim?
  • Dersin sonunda doldurulması istenecek kısım: L (learned): Ne öğrendim? | A (action): Nasıl / Nerede kullanacağım? | Q (question): Başka sorularım var mı?

Son iki basamak, kalıcı öğrenmenin de göstergeleri olacaktır. Öğrenci vereceği yanıtlarla; dersten bağımsız olarak, aynı bilgiyi hayata, kişisel okuma serüvenine veya başka eğitim ortamlarına, ne şekilde taşıyabileceğini görecektir. Ayrıca, tüm öğrendiklerine rağmen, aklında bir soru kalması, öğrenme boşluğunu fark edebildiğini gösterecektir.

sait faik’le ilgili ne biliyorum? ne öğrenmek isterim?..


k-w-l

K-W-L ‘nin 21.yüzyıl becerilerini destekleyen kullanımı için örnek uygulama için şuraya bakılabilir.