Kulenga Hikâye Yaratma Oyunu

İlk anda “Story Cubes” ile “Dixiti hatırlatan ama farklılıkları olan eğlenceli bir hikâye anlatıcılığı oyunu: Kulenga. Eda ve Emir Bayraktar imzalı  (Storytelling Academy sitesinde göremedim, Twitter hesabında gördüğüm kadarıyla ekledim.) oyun, adını Swahali dilinden almış:

“Kulenga;  insanlığın ve hikayelerin beşiği olan Afrika’daki Swahali dilinde, ‘yaratıcı-yaratmak’ anlamına gelir.”

kulenga2

Hayal kartları ve farklı görevlerle, hem oyun için hem eğitsel işlevlere açık bir etkinlik olarak özellikle konuşma etkinliklerinde kullanılabilecek işlevsel bir materyal…  Oyunun sitesinde, Kulenga ile eğitsel aktiviteler yapılabileceği, çocuklar ve arkadaşlarla birlikte kaliteli zaman geçirilebileceği ve yetişkin eğitimlerinin verimli, keyifli hale getirilebileceği belirtilmiş ki öyle de görünüyor.

kulenga oynama önerilerinden biri (asalak sesler)

Şurada farklı oynama önerileri yer alıyor: Kulenga Hikaye Yaratma Oyunu Yeni Oynama Şekilleri.Aşağıdaki oynama biçimini de bu sayfadan aldım:

“Bu oyun hızlı bir hikaye turudur. Bu oyun şekli, günlük yaşamımızda ve hikaye anlatımı esnasında çokça kullanılan bazı kelimelerin farkına varmak ve bunları mümkün olduğunca azaltmak için pratik sağlayabilmektedir. Beynimiz doğaçlama gelen kartlar üzerinden kurgu yaparken, akıcı ve etkin bir şekilde konuşma noktasında da çalışarak zaman içerisinde pratik kazanacak ve bu sayede herhangi bir konu üzerinde hızlı ve etkili bir şekilde konuşma yapmanız mümkün olacaktır.

Oyunun Kuralları

-Her oyuncu kendisine bir rakip seçer ve karşılıklı otururlar.

-Görev kartları oyun dışına çıkartılır ve hikaye kartları masanın üzerinde kapalı bir şekilde hazır bulundurulur.

-Oyuna anlatıcı olarak başlayacak kişi belirlenir.

-Anlatıcı bir hikaye kartı çekerek hikayesine giriş yapar. Kartındaki imgeyi kullandıkça, yeni kartlar çekerek toplamda 10. Karta vardığında hikayesini tamamlayacaktır.

-Dinleyicinin görevi; Anlatıcıların yasaklı kelimeleri (-eee, ııı, şey, hani) kullandığı her seferinde, parmaklarıyla sayısını tutmaktır.

-10 kartın sonunda kullanılan yasaklı kelime sayısı not edilir. Ve oyuncular yer değiştirir.

-Bu sefer anlatıcı dinleyici, dinleyici anlatıcı olarak aynı şekilde oyunu tamamlarlar.

-Sonunda en az yasaklı kelimeyi kullanan kişi oyunu kazanacaktır.”

Yukardaki oyun için pedagojik olarak belirtmekte yarar var: “Yasaklı “eee, ııı, şey, hani” gibi çocuk veya yetişkinin konuşmasını sürdürmek için zaman zaman gereksinim duyduğu doldurma sesler veya sözcüklere engel konduğunda, kişi bunları ya daha fazla kullanacak veya fazla dikkatten konuşması fazlasıyla aksayacaktır. “Yasaklı” grubu daha farklı sözcük ve ifadelerden oluşsa daha iyi olabilir. Değilse, yaratıcılık temelli bir etkinlik engellere takılacaktır!

Kulenga, ücretli bir materyal ama “Story Cubes” için yazdığım notu ufak değişikliklerle buraya da ekleyebilirim: Bence her öğretmen, isterse, bunları kullanmanın yanı sıra, benzerlerini kendileri yapabilir, hatta daha güzeli, bir dersi, öğrencilerin benzeri küplerküp hazırlama zor olursa kartlar– hazırlamasına ayırabilir. Önceden kestirilmiş küplerin kartların üzeri de basit çizgilerle resimletilebilir.