“Kuyruklu Şiir” (Orhan Veli)… Kuyruklu Soru!..

Orhan Veli’nin “Kuyruklu Şiir” şiirinde yaptığı durum tespitini bugün, biri pencerenin ev tarafında diğeri pencerenin sokak tarafında yaşayan kardeş iki kedinin varlığında gördüm diyebilirim. Ev tarafındakinin adı: Tekila.

kuyruklu şiirTekila’nın göğsümde yavru hali ve büyüdükten sonra gördüğüm keyif hali…

Birkaç ay önce telefonun ucundaki ses, “Yavru kediyi almak ister misin?” diye sormuştu. O yavrucuğu, öncesinde, aslında çok da hüzünlü bir günde, epeyce sevmişliğim vardı. Kedilerin yavru halinin ötesine geçemediğim için isteyememiştim. Bugün, aynı evde –ama ne ev; bebekli, kedili, papağanlı, eğlenceli ve sıcacık– kedinin bir parça büyümüş, şımarmış ve yine çok sevilesi genç haliyle karşılaştım.

Kuyruklu ŞiirDerken, bahçedeki ağaca tırmanmış bir kedi gösterdiler. Bizim kedinin kardeşiymiş! Statüsü: Sokak kediliği!

Aklımdan bir şiir ve bir soru geçti. Soru malum: Bunların hangisi daha mutludur? Hangisinin konumunda olmak seçilesidir? Romantik yanıt: Sokak kedisinin özgürlüğü yeğdir! Realist yanıt: Ekmek elden, su gölden, her daim sevilmek cabası!

Şairce yanıtlarsa, şiirde saklı!

Sokak kedisinin değerlendirmesine göre durum şudur (Orhan Veli Kanık, Yaprak, 15.12.1949) :
“Kuyruklu Şiir”

Uyuşamayız, yollarımız ayrı;
Sen ciğercinin kedisi, ben sokak kedisi;
Senin yiyeceğin, kalaylı kapta;
Benimki aslan ağzında;
Sen aşk rüyası görürsün, ben kemik.

Ama seninki de kolay değil, kardeşim;
Kolay değil hani,
Böyle kuyruk sallamak Tanrının günü.

Kuyruklu Şiir

Sokakta ama evin bahçesinde… Ciğerci, pardon Mine bugün ona kıyak geçti! Kardeş maması pay edildi. Fena bir gün sayılmaz: Hem özgür, hem karnı doydu.

Bir ay sonra, ciğerciden beslenen kedinin penceresinden de bir durum tespiti gelir (Orhan Veli Kanık, Yaprak, 15.01.1950) :
“Cevap”

-Ciğercinin kedisinden sokak kedisine-

Açlıktan bahsediyorsun;
Demek ki sen komünistsin.
Demek bütün binaları yakan sensin.
İstanbul’dakileri sen,
Ankara’dakileri sen…
Sen ne domuzsun, sen!

Kuyruklu Şiir

Pencerenin ev tarafında…Pencerenin sokak tarafında..

Yine de… Merakımdır: Hangisi, diğerinin yerinde olmak isterdi, hayvan habitatında? (Sahibinden yanıt geldi: Mevsimine göre değişiyormuş! :))

Not:

Kediler üstünden Orhan Veli’nın konuya yaklaşıma ilişkin magazin yanı da olan bilgilendirme için bakılabilir: “Patates’in Orhan Velisi”