Melekler Toplantısı…

78 yaşında bir pamuk nine… Anadolu müslümanlığı denen anlayışın, ta 13.yyılın erenlerinden, Hacı Bektaş’tan, Mevlânâ’dan, Yunus’tan, hatta Nasreddin Hoca’dan gelen bir huzuru, dinginliği, bilgeliği kendi zamanına taşıyabilmiş, dopdolu, capcanlı bir güzel ihtiyar… Onun yanında, insan inançsız olsa bile inanası gelir… “Kara donlu Beytullah”, melekler toplantısı, 28 peygamberin ruhu derken, o kadar inandığı bir dünyanın diliyle ve daha önemlisi, inancıyla konuşuyor ki… O kadar şiir şiir, masal masal anlatıyor ki…

melekler toplantısı

Kızı öğretmen… Tatlı bir çekişme ile, öyküleri yeniden kurguluyorlar. Pamuk ninenin masalsı anlatımıyla güzelleşen ayrıntılara, kızının itirazları gerçeğin katılığında… Her söze bir fizikî açıklaması var kızının. Beri yanda annemle ben gülerek dinliyoruz. Ben ninenin tarafını tutuyorum çok açık bir biçimde ve içtenlikle diyorum ki:

“Bırakın bu saatten sonra, Zeliha Nine, inandığı biçimde devam etsin. Onun gerçeklere ihtiyacı yok ki… Manevî bir derinliğe sığınıyor ve kalpten anlatıyor. Ona ne, Kâbe çevresindeki projektörlerin yansımalarında algılanan görüntülerden… Ona, Kâbe üzerindeki melekler toplantısı lazım şimdi ve bırakın öyle kalsın…”

Yıllar önce, çocuk edebiyatı denince akla gelen ilk isimlerden birine, Mustafa Ruhi Şirin’e, küçücük kızımın, mesela yağmurun nasıl yağdığını bildiğini söylemiştim de kestirmeden ağzımın payını almıştım:

-Şimdi o bilgilere ihtiyacı yok. Bırakın bir süre daha bulutlara, yağmura dair hayalleri olsun.

Galiba, çocukların ve yaşlıların hayallerinden masumu yok. Bizimkilerin arkasında en azından, gerçekleştirme planları oluyor çoğu kez. Onlarınki ise, hayatlarının ta kendisi…

Pamuk nine ile annem, aynı gün hastaneye yattılar ve iki gün arayla ameliyat oldular. Bu hafta birkaç akşam, hastane odasında, dörtlü muhabbetle geçti. Hastanenin kendine özgü ortamına dair bir şey yazmak istemiyorum. Bana o günlerden, o pamuk nine kalacak gibi:) Bir de bitanecik annemi bir daha öyle görmek istemiyorum tabii, her daim iyi olsun….