Tamamlanmamış Materyaller ile Çalışma

Drama tekniklerinden “tamamlanmamış materyaller”, yaratıcı drama içinde, “telefon konuşmaları” ile benzer bir işleve sahiptir. Oyunun akışına yapılan her dokunuş (yeni bir sorun, bilgi ekleme vb.), onu dokunuş yönünde ayrıntılandırır, geliştirir. Oyunun akışı yeniden biçimlenebilir.

tamamlanmamış materyaller öğretim tekniği olarak nasıl uygulanır?

& Tamamlanmamış materyal, bir metin de olabilir, herhangi bir nesne veya nesne parçası da…
& Tamamlama için ipucu da hareket noktası da verilen materyalin kendisi olacaktır. Katılımcıdan beklenen, o materyalin açılabileceği yönleri keşfedilmek ve buna yönelik eklemeler yapmaktır.

tamamlanmamış materyaller

Örnek: Yaprak Dökümü dizisi birkaç sezon sürünce, ince bir kitaptan birkaç sezonluk malzeme çıkmasına şaşıranlar olmuştu. Oyunculardan biri, bunun nasıl olabildiğini bir röportajda açıklamıştı:

“Mesela, Şevket hapishaneye düşer. Bizim yaptığımız, böyle bir ayrıntıyı alıp genişletmek ve ‘Bir adam hapishaneye düşerse ne yapar?” sorusunun ardına düşmektir.” (“Yaprak Yaprak Diziye Dönüşürken”)

Seçilen materyal yazılı bir metin parçası ise, uygulamada bu, aşağıdaki gibi Türkçe ve edebiyat derslerinde yaygın uygulanan “metin tamamlama” çalışmalarının bir benzeri olacak ve drama içinde kullanılacaksa, oluşturulan yeni metin, dramanın akışında değiştirici bir rol oynayacaktır.

yazmayarım bırakılmış hikâyeler


Fatma Karabıyık Barbarosoğlu’nun “Ninemin Emoji Sözlüğü” başlıklı yazısını görünce, eskilerin annelerinin, özellikle misafirliklerde, çocuklarına kaş göz işaretli ayar vermelerinin eğlenceli sözlüğü diye düşündüm. Değilmiş. Okulda metin tamamlama olarak yaptığımız çalışmalara benziyor.

Barbarosoğlu, köşesinde, sonunu okurlarının yazmasını istediği yarım hikâyelere yer veriyor ve okurlarının, yarım bıraktığı hikâyelere yazdıkları “son”ları, verdiği mail adresine göndermelerini bekliyor. Yazar, bu metin tamamlama yahut yarım hikâyelere son yazma projesi için;

“Bu proje, bir metni okuma, metnin izinden gitme konusunda enteresan veriler sunacak.”

diyor ve “Bir Hikâyenin Kaç Farklı Sonu Olabilir” adıyla yayınlamayı düşünüyor. İlgimi çekti.

Benzer uygulama ve öneriler: Metinlerin İçeriğinde Değişiklik Yapma

EK:

Bavul dergisinin eylül sayısından benzeri bir örnek:

"tamamlanmamış materyaller"

(Meltem Yılmazkaya yazmış ve devamı getirilerek dergide belirtilen adrese gönderilmesi istenmiş.)

İlgili:
Yaratıcı Drama Teknikleri