Metinlerle Bağlantılı Yazma Çalışmaları

Yazı yazma, özel bir çaba ve süreç gerektirdiği için, özel bir ilgisi olmayan öğrenciler açısından cazip olmayan bir dil becerisidir. Yazma becerisini geliştirmek için yararlanılabilecek keyifli yollardan biri, metin bağlantılı yazma çalışmaları yapmak ve bu yolla yeni metinler üretmektir. Bir eser çevresinde veya birden çok eser arasında bağlar kurdurtan yazılar yazmak, öğrencinin işini kolaylaştırır ve yazmayı da yazılanı paylaşmayı da eğlenceli hale getirir.Meselâ, okunan eserlerin kişilerine hitap eden veya eserin herhangi bir ögesini kullanan metinler yazmak, buna uygundur. Yaratıcı yazma önerilerinde yer alan; bir roman kişisine mektup yazmak veya o kişinin günlüğünü tutmak yahut farklı eser kişilerini aynı metinde buluşturmak vb. çalışmalar, hem eğlencelidir hem de öğrenciye boşlukta yeni bir şeyler aratmadığı için yazmayı kolaylaştıran etkinliklerdendir. Farklı metin türlerinde yazma çalışmaları, öğrenciler için kendi hayatlarına da aktarabilecekleri kalıcı kazanımlara dönüşebilecek etkili yollardandır.

Bilgi ve birikimler doğrultusunda, değişik metin türleriyle değişik metinler ortaya koymak mümkün:

  • Bir eserdeki x kişisinin bir haftasının günlüğünü tutma
  • Bir eserdeki x kişisi ile y kişisi arasında mektuplaşma
  • Bir eserdeki x kişisi ile röportaj, mülakat yapma veya söyleşme
  • Metin yazarı-metin kişisi ve okur arasında yazışmalar kurgulama

planlı yazma süreci

farklı bir örnek: “anne” dizisinden bir kitap! zeynep.


Bu blog notunu düştüğüm an itibariyle, taze ve ilginç bir örnek: Bir tv dizisinin (Anne) kahramanının, yani kurmaca bir kahramanın, dizi içindeki diğer kurmaca kahramanların hayatını anlattığı bir roman yazması –Gerçekte kimin yazdığı açıklanmamış!- ve hâlihazırda bunun kitapçılarda satılıyor olması… Üstelik kitabın toplumsal sorumluluk işlevi de var. Geliri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı çocuk evlerinde kalan çocuklara tahsis edilecek. (“Anne” dizisini ilk bölümünden bu yana sürekli izlediğim için, dizinin gazeteci karakteri Ali Arhan’ın yazdığı kitap ve düzenlediği imza günü görüntülerini, senaryo olarak izlemiştim. Dün de kitapçıda kitabı görünce, önce bir pazarlama tekniği olarak düşündüm ama şimdi bu çocuklara yarar işlevi görünce alsaydım diye düşündüm.)

kitaplardan ilham alan ürünler,eserler

(Not: Benzer çalışmaları, eserlerden bağımsız olarak yapmak da mümkün)

Farklı metin türlerinde yazma ile ilgili bu önerilerin tamamı; öğrencinin bir arkadaşı, ailesinden biri, sokağında sık karşılaştığı ve aşina olduğu birisi, okul kantininden bir çalışan gibi hayatında var olan insanların konu edileceği çalışmalar için de geçerlidir elbette.