Namık Kemal’in Kars’ta Çocukluğunun Geçtiği Ev

Namık Kemal’in evi daha doğrusu, Kars’ta Kaleiçi Mahallesi’nde dedesinin yanında çocukluğunun geçtiği ev, bugün Namık Kemal Toplum Merkezi olarak hizmet veriyor. (Güncelleme: Kars Kent Konseyi de 2019 yazında buraya geçmiş.)

Namık Kemal'in evi

Kars gezimizin Kale turu ayağında, edebiyat tarihinden bir kesit… Dedesinin yanında geçen çocukluk günlerine dair bilgiyi de hatırlayarak, “Namık Kemal şuraya elini sürmüştür.” duygusunda gezindiğim ev...

&

Namık Kemal'in evi

Namık Kemal Toplum Merkezi’nin iki katlı konak halinden geriye bir kat kalmış; duvar, kapı alınlığı ve şömine orijinal kalan parçalar olarak korunmuş.

&

Namık Kemal'in evi

Namık Kemal’in evi,  şimdilerde aşık etkinliklerine ev sahipliği yapıyormuş. Bir adı da “Aşıklar Evi”.

&

namikkemaltoplummerkezi (7)

Resim sergisi alanı da aynı katta.

&

namikkemaltoplummerkezi (4)

Merkezin bahçesinde Kars’ın kültürel hazinelerinin minyatürleri sergileniyor.Çoban Ressam Metin Doğrukartal’ın yaptığı minyatür binalarla ilgili haberi de tesadüfen yerel bir gazetede okudum.

&

namıkkemal-kars

Kars Kalesi (çocuk Namık Kemal’in, konağın ikinci katından karşıya bakınca karşılaştığı manzara)

&

20140805_170749

Çocuk Namık Kemal, konaktan aşağı doğru bakınca birkaç hamamla karşılaşır. Birinin adı Topçuoğlu Hamamı:)

&havarilerkilisesi

Aynı çocuk, elini alnına siper yapıp az uzağa baktığında eskilerden bir yapı ona selam verir. Özgün haliyle Havariler Kilisesi (10.yyıl, Bagrat Krallığı, Ermeni kilisesi), camiye çevrilmiş haliyle Kümbet Camii (11.yyıl). Kubbesinde havarileri temsil eden figürler var.

Not: Kars gezisinden, Ani Harabeleri ve babamın okuduğu Susuz’daki eski Cilavuz Öğretmen Okulu hatıraları dışında, bende, unutulmuş, hüzünlü bir kent duygusu kaldı. Gücüm yetse, elim değse, tüm eski taş binaları onarırdım; çevrelerindeki köhne yapıları kaldırır bolca ağaçlandırırdım çünkü Kars sahiden bir “açık hava müzesi” ve bu yanıyla görülmeye değer…

2 Yorum: “Namık Kemal’in Kars’ta Çocukluğunun Geçtiği Ev

 • Ne mutlu size…
  8.fotoğrafın sağ alt sütununda Atatürk’ün Kocatepe’de çekilmiş fotoğrafının bir izdüşümü var sanki…

  • Hayriye Topçuoğlu

   11/08/2014 at 20:57

   Evet, öyle. Bilinçli çizilmiş.

   (Not: Eski Cilavuz Köy Enstitüsü fotoğrafını, Bozkırdaki Çekirdek romanıyla ilgili yazıya taşıyınca, yorum burada boşlukta kaldı gibi ama şu linkteki son fotoğraf doğru adrese yönlendirir.:)

Comments are closed.