Namık Kemal’in Evi (Kars)

(Namık Kemal Evi/ Kaleiçi Mahallesi-Kars)

Aslında Namık Kemal Toplum Merkezi. Kars gezisinin Kale turu ayağında edebiyat tarihinden bir kesit… Dedesinin yanında geçen çocukluk günlerine dair bilgiyi de hatırlayarak, “Namık Kemal şuraya elini sürmüştür.” duygusunda gezindiğim ev…

namikkemaltoplummerkezi (3)

Namık Kemal Toplum Merkezi’nin iki katlı konak halinden geriye bir kat kalmış, duvar, kapı alınlığı ve şömine orijinal kalan parçalar olarak korunmuş.

namikkemaltoplummerkezi (6)

Merkezde şimdilerde aşık etkinlikleri düzenleniyormuş. Bir adı da “Aşıklar Evi”.

namikkemaltoplummerkezi (5)

Resim sergisi alanı da aynı katta.

namikkemaltoplummerkezi (7)

Merkezin bahçesinde Kars’ın kültürel hazinelerinin minyatürleri sergileniyor.Çoban Ressam Metin Doğrukartal’ın yaptığı minyatür binalarla ilgili haberi de tesadüfen yerel bir gazetede okudum.

namikkemaltoplummerkezi (4)

Kars Kalesi (çocuk Namık Kemal’in, konağın ikinci katından karşıya bakınca karşılaştığı manzara)

namıkkemal-kars

Çocuk Namık Kemal, konaktan aşağı doğru bakınca birkaç hamamla karşılaşır. Birinin adı Topçuoğlu Hamamı:)

20140805_170749

Aynı çocuk, elini alnına siper yapıp az uzağa baktığında eskilerden bir yapı ona selam verir. Özgün haliyle Havariler Kilisesi (10.yyıl, Bagrat Krallığı, Ermeni kilisesi), camiye çevrilmiş haliyle Kümbet Camii (11.yyıl). Kubbesinde havarileri temsil eden figürler var.
havarilerkilisesi

Not: Kars gezisinden, Ani Harabeleri ve babamın okuduğu Susuz’daki eski Cilavuz Öğretmen Okulu hatıraları dışında, bende, unutulmuş, hüzünlü bir kent duygusu kaldı. Gücüm yetse, elim değse, tüm eski taş binaları onarırdım, çevrelerindeki köhne yapıları kaldırır bolca ağaçlandırırdım çünkü Kars sahiden bir “açık hava müzesi” ve bu yanıyla görülmeye değer…

2 Yorum: “Namık Kemal’in Evi (Kars)

 • Ne mutlu size…
  8.fotoğrafın sağ alt sütununda Atatürk’ün Kocatepe’de çekilmiş fotoğrafının bir izdüşümü var sanki…

  • elifin günlüğü

   11/08/2014 at 20:57

   Evet, öyle. Bilinçli çizilmiş.

   (Not: Okul bilgisini ayrı bir blog yazısına dönüştürünce, yorum burada boşlukta kaldı gibi ama link doğru adrese yönlendirir.)

Comments are closed.