Okumayı Keyfe Dönüştürebilecek Etkinlikler

Okumayı keyfe dönüştürebilecek etkinlikler, farklı oyunlar veya çalışma kağıtları örnekleri bir site önerebilirim: Helblingreaders.

Bundan birkaç yıl önce, farklı branşlardan bir grup arkadaşımla etkin dinleme ile ilgili bir kaizen projesi hazırlamıştık ve Türkiye çapında finale kalmıştık. Çok inandığımız, dinleme becerisini geliştirmek, gelişmişse pekiştirmek için özgün çalışma kağıtları hazırlayabilmek için çaba harcadığımız bir süreçti. Ekipteki İngilizce öğretmenimizle birkaç özel toplantı yapmıştık. Onların “Listening” dersi vardı ve mutlaka işimize yarayacak malzemeler bulabilirdik. Bir keresinde sevgili öğretmenimiz gülümsemişti ve “Bizim için bunlar sıradan şeyler!” deyivermişti yahut o mealde bir şeyler… Yabancı dil öğretmenleri için sıradan olan bazı şeyler Türkçenin öğretmenleri için maalesef yeni yeni çalışmalarının bir parçası olmakta… Çünkü, Türkoloji’nin geleneksel alan uzmanlığı ile Türk edebiyatının alan eğitiminin nasıl olması gerektiğine dair bilinçte bir ayrılık ne yazık ki yok! Meselâ, “’Dinleme”nin de eğitimi mi olur, ‘dikkatle dinle’ dersin olur biter!.” diyen öğretim üyesine denk gelmişliğim vardır, aynı çalışma atmosferinde.

Aynı durum, hiç kuşkusuz okuma etkinlikleri için de geçerlidir. Dikkatle oku dersin okur!!! Sözlü yapacağım, sınav yapacağım dersin, internetten okuyuverir!!! Harfleri sökmüşse okur işte!!!! Nedir ki!!!!!

Okumayı keyfe dönüştürebilecek etkinlikler

okuma etkinlikleri önerileri:

Her neyse! Kitap okumayı, öğrenciler için keyfe dönüştürebilecek farklı oyunlar veya çalışma kağıtları için fikir edinmek üzere internette tarama yaparken rastladığım sitelerden birinin adı: Helblingreaders.

Kesinlikle benzerlerini veya ilham alıp farklılarını hazırlayarak “uygulama notları”na koymak istediğim güzel etkinlikler var. Site dili doğal olarak İngilizce ama kendisini yeterli bulmayacaklar için, etkinlik örneklerini içeren pdf dosyalarına göz atmak bile anlamaya yeter.

Meraklısına okumayı keyfe dönüştürebilecek etkinlikler için link ve bir örnek: Book Club and Reading Games

Okumayı keyfe dönüştürebilecek etkinlikler