Masumiyet Müzesi (Orhan Pamuk)

Başlığı, “Masumiyet Müzesi yahut Samanyolu” olarak koymayı düşündüm; ama, yazarına haksızlık etmek de istemedim. Yine de Kerime Nadir‘in Samanyolu’nu okuyan ya da Hülya Koçyiğit‘li Ediz Hun‘lu Samanyolu filmini izleyen herkesin aklına bir biçimde bu eserlerin geleceği muhakkak….Fark, bu kitabın kavramsal düzeyde bir problemi de ayrıntılı işlemesi. Başlarda sıkça geçen, “sonuna kadar gitmek” yahut bakireliği önemsememenin modern görünmekle ilişkisi, her şeye rağmen sonuna kadar gitmeyenlerin tercih edilmesi vb…. Ve bunun toplumdaki yansıması, kitabın temel problemi…Anlatıcının ifadesiyle, olaya “antropolojik” bakılan ironik bölüm bence çok güzel….

masumiyet müzesi ile ermiş’in buluştuğu nokta:

Kitaptaki bir cümlenin beynimde buluştuğu ikinci adres, Halil Cibran’ın Ermiş’inden neredeyse ezbere bildiğim başka birkaç satır oldu:

Masumiyet Müzesi:

“Ama en mutlu anı işaret ettiğimizde, onun çoktan geçmişte kaldığını, bir daha gelmeyeceğini, bu yüzden bize acı verdiğini de biliriz. “

Halil Cibran’ın muhtemelen bu blogda daha önce yer alan sözünün kısa özü:

“Sevinçli olduğunuz zamanlarda gözlerinizi yüreğinizin derinliklerine çevirirseniz, size sevinç veren şey uğruna bir zamanlar nice kederlenmiş olduğunuzu görürsünüz. Kederli olduğunuz zamanlarda da yine yüreğinizin derinliklerine bakın, o zaman gerçekte, bir zamanlar sizi mutlu kılmış olan şeye ağlamakta olduğunuzu görürsünüz.” 

Hadi ben de Masumiyet Müzesi’nin Kemal’i gibi bir tavır takınayım. Blogsever okur, belki merak eder diye buraya not düşüyorum: Bu söz, benim 1 Mart tarihli duygularıma denk düşmüş olmalıdır ki o günün bloguna aktarılmıştır. Ne de olsa bu blog da benim masumiyet müzem olmaya adaydır :)

Masumiyet Müzesi’nden başka hiçbir okura özel bir anlam taşımayacak, çok kişisel bir ayrıntı ve gülümseten…

“‘Gülleri vazoya koy, canım’ dedi annesi.

‘Kemal Bey, rakı içersiniz, değil mi?’ dedi babası.
‘Civ-civ-civ’ dedi kanaryası.”
Sahi kanaryalar sekiz yıl yaşar mı?
 
EK (27 Ekim 2016):
Romanın somutlaşmış hali: Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi“Eski adıyla Brukner Apartmanı otan müze ev. Çukurcuma Caddesi Dalgıç Çıkmazı Numara 2 de karşınıza çıkıyor”.(Ulusoy Travel)

 Sitedeki bilgilendirici notlardan biri:
“Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un yazdığı bir roman üzerine açtığı bir müze. Roman 2008 yılında yayınlandıktan sonra müze, 27 Nisan 2012 yılında kapılarını açtı. Masumiyet Müzesi 1950’lerde İstanbul’da başlayan 2000’lere kadar devam eden bir aşkın yanı sıra günlük eşyaların sergilendiği dönemsel bir İstanbul müzesi.”
Fikir güzel ama endüstrisi de somutlaşmasıyla ve onu finanse etmeyle mi ilgilidir, onu kestiremedim.