Orhun Yazıtları (Abideleri) İçin Ön Hazırlık

Danimarkalı Thomsen’in Orhun Yazıtları (Abideleri) başındaki merakı ve üstesinden geldiği zorlukla empati kurabilmeyi sağlayabilecek bir uygulama çalışması… Aşağıda ne yazdığını çözmek, yüzyıllar önce, Danimarkalı Thomsen’in Orhun Yazıtları başındaki merakıyla ve üstesinden geldiği zorlukla empati kurabilmeyi sağlayabilir!

orhun yazıtları (abideleri) için derse hazırlık çalışması


Orhun Yazıtları (Abideleri)

Word’de fontu değiştirilmiş metin

Danimarkalı Thomsen’in Orhun Yazıtları’nı okuma serüveni bana hep ilgi çekici ve heyecan verici gelmiştir. Yazıların sağdan sola yazıldığını belirleyen ve ünlü sesleri bulmaya çalışan Thomsen, önce i, o, u seslerini gösteren şekilleri yakalar. İlk bulduğu anlamlı sözcük de “TENGRİ” olur ve sonrası gelir. Onun bu çabasını öğrencilerime hissettirebilmek ve yazıtlar konusuna ilgiyi çekmek için sevdiğim bir çalışma var.

Hazırlaması da son derece kolay. Herhangi bir metnin  -doğrudan yazıt metni de olabilir- yazı fontunu, Word ortamında sadece şekil içeren fontlarla değiştirmek ve birkaç ipucu harf vermek yeterli olacaktır. Büyük küçük harf duyarlı olduğu için tüm harfleri tek biçimli yapmakta yarar var.

Bu, İslamiyet öncesi yazılı dönem eserlerinin giriş hazırlığı için genelde işe yarayan, eğlenceli bir ön hazırlık etkinliğidir. Birkaç anahtar harf vermek, metni anlamlandırmada işe yarayacaktır. (Çok çok ünlü bir şiir olan bu metin için anahtar sesler, metnin hemen altında)