“Öykü Küpleri” ile Konuşmak

Bir gün, müdürün odasına ana dili İngilizce olan yabancı dil öğretmenlerimizden biri geldi ve İngilizce derslerinde kullanmak üzere bir materyali satın almak için onu ikna etmeye çalıştı. Türkçeyi tatlı bir aksanla ve sürükleyici şekilde konuşan öğretmenin müdürü iknasına ben de destek verdim. BaşardıkJ Materyal, Türkiye’de satılan, minik küplerden oluşan sahiden minicik bir küpler toplamı. Adı: Rory’s Story Cubes.

öykü küpleri (Rory's story cubes)

ne işe yarayabilir?

Rory’nin öykü küplerini kullanarak veya benzeri materyaller üreterek, öğrencilerin;

 • Yazılı veya sözlü olarak yeni öyküler üretmesi,
 • Konuşma becerisini geliştirmeye veya pekiştirmeye yönelik hazırlıklı veya hazırlıksız konuşmalar yapması (Ders anında her öğrenciye bir küp verip üzerindeki resimlerden o an bir öykü çıkarması istenebilir ve ortaya keyifli örnekler çıkabilir.)

mümkündür.

nasıl uygulanabilir?

Rory’nin fikri oldukça basit ama etkili bir yöntem sunuyor: Biri maceraya, biri eylemlere, diğeri yolculuklara ayrılmış, toplam üç küp seti var. Her küp kutusunda toplam 9 küp var. Tavla zarlarından hallice bu küplerin her yüzünde çocukluğumuzun Cin Ali’leri kıvamında çizimler yer alıyor. Her yüzdeki bir çizim, bir duyguyu veya eylemi yansıtıyor.

oyku-kupu-1

Sözgelimi, benim satın aldığım öykü küpü (gündelik hayata dair farklı eylemler içeriyor) kutusundan çıkan küplerden birinde;

 • Hediye paketi veren bir çocuk,
 • Sağa ok işareti
 • Gazete veya kitap okuyan bir yetişkin
 • Elindeki nesneye hayretle bakan bir çocuk (yahut ben öyle yorumladım)
 • Hediyenin ne olduğunu anlamaya çalışan bir çocuk
 • Gözü maskeli şekilde bir şeyi tutan bir kişi

var. Sadece bu tek küple bile, öğrenciler, şekiller arasında bağlar kurarak, hayalleri kadar sayısız öyküler kurgulayabilirler. Yaklaşık 2cm’lik 9 küp X 6= 54 resim arasında kurulabilecek her yeni bağlantı, bir yeni öyküye kapı açacaktır. Küplerden hayallere nasıl gidildiğine dair bir tanıtım videosu şurada izlenebilir.

örnek uygulama: kendi sitesinde, öykü küpleri ile nasıl oynanabileceğine dair 5 yol örneklenmiş:


 1. “Roll&Play” (9 küpü al, salla. Bir resme odaklan ve “bir zamanlar…” diye başlayıp resimler arası kurulacak bağlarla, öykünü ilerlet.)
 2. “Rory’s Story Cubes Max Edition” (uygulama yukardaki ile aynı, küpler daha büyük)
 3. “The Trilogy” (Üç farklı öykü küpü setinin kullanıldığı bir etkinlik. Uygulama öncesinde bir “tür” ve “tema” belirlemeniz isteniyor. Sözgelimi, tür olarak bilim-kurguyu seçebilir ve dostlukların asla ölmeyeceği fikrini işleyebilirsiniz. Site, doğru bir adres olarak, küpler üzerindeki şekillerin sizlere yol göstereceğini belirtmiş. Sonra, gruptaki konuşma sırasını belirleyin. Sonra… birinci maddeyi uygulayınJ)
 4. “Creating Superhero Stories” (Küpleri kullanarak bir kahraman ve karşısında bir kötü adam hayal edin. Bunlara mutlaka bir ad verin ve onları mevcut noktaya getiren geçmişlerine dair birer öykü kurgulayın. Sonra, “bir zamanlar”…)
 5. “Rory’s Story Cubes Mix Edition” (Her küp kutusundan üçer küp seçip yeni bir 9’lu küp seti yapıyorsunuz ve “bir zamanlar”…)

Öykü küpleri satılıyor ama bence her öğretmen, isterse, bunları kullanmanın yanı sıra, benzerlerini kendileri yapabilir, hatta daha güzeli, bir dersi, öğrencilerin benzeri küpler –küp hazırlama zor olursa kartlar– hazırlamasına ayırabilir. Önceden kestirilmiş küplerin üzeri de basit çizgilerle resimletilebilir.

Not: Küplerin Android ve IOS uygulamaları da varmış.

İlgili:

Konuşma Becerisi ve Hikâye Anlatıcılığı