Planlı Yazma Süreci ve Aşamaları

Planlı yazma süreci için kabul görmüş genel aşamalar: Hazırlık, planlama, taslak metin oluşturma, düzeltme ve geliştirme, paylaşma. 

planlı yazma süreci

planlı yazma sürecine bir örnek

Önce genel çerçeveyi belirlemeli.


  • Niye yazılacak, yazının derdi ne? (Amaç)
  • Kim okuyacak? (Hedef kitle)
  • Hangi metin türünde yazılacak? (Hedef kitleye ve amaca uygun tür seçimi)

Yazılacak örnek metinde bu soruların yanıtı şöyle olsun mesela:

planlı yazma süreci

planlı yazma süreci

sürecin ilk basamağı: hazırlık çalışması yapma


Kişisel deneyimler, gözlemler, genel kültür bilgisi ve anlatılacak konuyla ilgili bilgi toplama, araştırma yapma önemli (hangisi ve ne ölçüde gerekiyorsa):

1. yaşantı zenginliği:

Kişisel deneyimler, özellikle iki açıdan, anlatıcının önünü açan vazgeçilmez malzemelerdir. Somut ve yaşanmış deneyimlerden yola çıkmak, yazan için rahatlatıcı ve kolaylaştırıcıdır.  Aynı zamanda, okuyanlar açısından da her zaman ilgi çekicidir üstelik daha inandırıcıdır.

Örnek:

“Twitter kullanmayı seviyorum, hayranlarınızla direkt olarak kontak kurma şansı veriyor ama abartılı kullandığı ve her detayın paylaşıldığı zaman çok can sıkıcı oluyor. Haiti depreminde ise twitter iyi bir amaç için kullanılarak yardım kampanyaları yapılmasını sağlamıştı.” (Amerikalı komedyen Ben Stiller)

(Bu çalışmayı yaptığımda, öğrencilerden, insanları bir hobiye yönlendirecek bir yazıda kullanmak üzere, kendi deneyimlerini içeren iki somut örnek, etki vb. belirlemelerini istemiştim. Planlı yazma süreci içinde buna ayırdığım süre, kendi programımız dahilinde bir haftaydı.)

Yaşantı zenginliğinin yanı sıra çevrede olup bitenlere dair gözlemler, genel kültür dağarcığının zenginliği ve yazının niteliğine göre elde edilecek araştırma bulguları da metnin değerini ve hedef kitlesine ulaşmasını sağlayacak hazırlık aşaması süreçlerindendir.

planlı yazma süreci ile ilgili yazılar: