Planlı Yazma Aşamaları ve Süreci

Planlı yazma süreci veya planlı yazma aşamaları için kabul görmüş genel aşamalar: Hazırlık, planlama, taslak metin oluşturma, düzeltme ve geliştirme, paylaşma.

planlı yazma süreci

planlı yazma süreci için örnek bir uygulama

önce genel çerçeveyi belirlemeli

  • Niye yazılacak, yazının derdi ne? (Amaç)
  • Kim okuyacak? (Hedef kitle)
  • Hangi metin türünde yazılacak? (Hedef kitleye ve amaca uygun tür seçimi)

Yazılacak örnek metinde bu soruların yanıtı şöyle olsun mesela:

planlı yazma aşamaları-1: hazırlık çalışması yapma


Bunun için, kişisel deneyimler, gözlemler, genel kültür bilgisi ve anlatılacak konu için bilgi toplama, araştırma yapma önemli (hangisi ve ne ölçüde gerekiyorsa):

1.yaşantı zenginliği:

Kişisel deneyimler, özellikle iki açıdan, anlatıcının önünü açan vazgeçilmez malzemelerdir. Somut ve yaşanmış deneyimler olduğu için kişinin bu örneklere yoğunlaşması ve bunlardan hareketle çıkarımlarda bulunması kolaydır. Somut ve yaşanmış deneyimler, dinleyenler açısından da her zaman ilgi çekicidir üstelik daha inandırıcıdır.

Örnek:

“Twitter kullanmayı seviyorum, hayranlarınızla direkt olarak kontak kurma şansı veriyor ama abartılı kullandığı ve her detayın paylaşıldığı zaman çok can sıkıcı oluyor. Haiti depreminde ise twitter iyi bir amaç için kullanılarak yardım kampanyaları yapılmasını sağlamıştı.” (Amerikalı komedyen Ben Stiller)

(Bu çalışmayı yaptığımda, öğrencilerden, sonra yazılarında kullanmak üzere; insanları bir hobiye yönlendirecek bir yazı için, kendi deneyimlerini içeren iki somut örnek, etki vb. yazmalarını istemiştim.

Planlı yazma aşamaları içinde buna ayırdığım süre, kendi programımız dahilinde bir haftaydı.)

Yaşantı zenginliğinin yanı sıra çevrede olup bitenlere dair gözlemler, genel kültür dağarcığının zenginliği ve yazının niteliğine göre elde edilecek araştırma bulguları da metnin değerini ve hedef kitlesine ulaşmasını sağlayacak hazırlık aşaması süreçlerindendir.

sürecin devamı:

Exit mobile version