Sahne Klasikleri-NTV

Tekin Akmansoy, bir röportajda, genç kuşağın tiyatronun klasiklerini fazla tanımadığını belirterek, bu yönde bir proje gerçekleştirmek istediğini söylemişti. Birkaç haftadır, cumartesi sabahları NTV’de izlediğim yarım saatlik Sahne Klasikleri, sözü geçen projenin programa dönüşmüş hali…Programda, bir grup tiyatrocu masa başı çalışması yaparak bir oyunu çözümlüyorlar. Daha doğrusu, Ege Aydan, oyuncu arkadaşlarıyla konuşuyormuş gibi yaparak izleyiciye oyuna ilişkin ayrıntılar aktarıyor. Ama doğal olmuyor; tane tane, konuşurmuş gibi de bir yerden okuyormuş gibi konuşmasına takılmazsanız ve “Diğerleri niye tek laf etmiyor?” diye sormazsanız, bir tiyatrosever olarak çok şey öğreneceğinizden eminim.

Masa başında değinilen sahnelerin canlandırıldığı bölümlerin çekimleri, mekânların gerektirdiği ortamlarda yapılıyor. Sinema ve tiyatro dili iç içe…

An itibariyle, ekranda Romeo ve Juliet… Ben, pazar günü yayınlanan programın tekrarlarını izliyormuşum. Asıl yayın günü ve saati: Pazar-14.20 (Bu pazar, Dürrenmatt’ın Göktaşı oyunu işlenecekmiş, tanıtımda gördüm.)

Geniş bilgi şurada