Şiirden Yeni Bir Şiir Yazma (Farklı Uygulamalar)

Yanlış hatırlamıyorsam, ODTÜ TEKNOKENT’ten gelen eski bir ajandada, başarı hikayelerine açılacak yollara ışık tutan sözler ve bazı bilmecemsi oyunların yer aldığı özel sayfalardan vardı. Bunlardan birini, -bir şiirin dağınık verilmiş sözcüklerinden yepyeni bir şiir ortaya çıkarma, bir tür yeni bir şiir yazma denemesi– kesip saklamışım.

yeni bir şiir yazmak için yönerge:


“Yepyeni Bir Şiir

Aşağıda, Oğuzkan Bölükbaşı’nın ‘Dostları Olmalı İnsanın’ şiirini bulacaksınız. Kelimelerin her birini kenarlarındaki kesim yerlerinden kesin. Sonra hepsini küçük bir torbanın içine atıp karıştırın. Sonra kelimeleri torbadan çekerek, beğenmediklerinizi içine atıp tekrar karıştırarak kendi şiirinizi oluşturun, yepyeni bir şiiriniz olsun. Şiirinizi çok beğenir ve unutmamak isterseniz diye, bir sonraki sayfayı onu yazmanız için ayırdık.”

yepyenibirsiir

DOSTLARI OLMALI İNSANIN

Dostları olmalı insanın,
aynen gemilerin limanları gibi
zaman zaman uğradığın
yükünü boşalttığın
dalgalar dininceye kadar beklediğin koynunda

sonra açık denizlere uğurlamalı seni,
geri döneceğin günü bekleme umuduyla
bazan rüzgara o açmalı yelkenini
yanağına konan bir öpücüğün coşkusuyla
halatlarını çözmeli
seni çok
ama çok özlemeli

dostları olmalı insanın,
ermiş, bilge hayatı ezbere okuyabilen
düşünmediklerini düşündüren
seni bir cambaz ipinde güvenle tutabilen
gerektiğinde senin’çün ateşi yutabilen
yolunu ışıtan ustan olmalı,
şekillendirmeyi öğretmeli hayatın çömleğini
sana vermeli soğuk bir kış gününde
üzerindeki tek gömleğini

Oğuzkan Bölükbaşı

şiir yazma denemeleri ile ilgili diğer öneriler:

(Karşıma çıktıkça güncellemeye devam…)

“şiir yazma”ya dair bir çalışma kağıdı


PEARSON, 21 Mart Dünya Şiir Günü dolayısıyla, ELT öğrencileri için “şiir yazma”ya dair bir çalışma kağıdı yayınlamış. İngilizce ama yardımcı olabilir, ilham verebilir. Şurada...

şiir kolajı yapma


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın son tanıtım filminde farklı şairlerden seçilen dizelerle yeni bir metin oluşturulmuş. Dili ve ruhu uyan dizelerle öğrencilere de bu tür bir kolaj yaptırılabilir. Seçilen dizeler ve uygulama için bakılabilir: “Şiir Şiir Türkiye”

beyitlere eklemeler yaparak yeni şiir metinleri oluşturma:


Divan şiiri nazım biçimlerinden bazıları, mevcut şiire “nazire” yapmaya veya bir gazele, aynı vezin ve uyak düzeninde dize eklemeye dayanır. Öğrenciler aruzu bilmese de nazire veya dize ekleme yoluyla kendi metinlerini oluşturabilir ve kendilerine çok uzak görünen bir başka şiir evrenine eğlenceli bir kapı açabilir. Örnek uygulama: “Beyitlere Eklemeler Yapma”