Şiirkent’in Sokaklarında Bir Gezinti

Şiirkent, ODTÜ’lü bir mimar (Semiramis Kanbak) tarafından oluşturulmuş. Orada şiirin ustalarıyla minik bir gezinti yapabilirsiniz: Şiir Parkı. Yıllar önce mail kutuma düşmüştü, zaman zaman da ben öğrencilerim için farklı bir ortam olarak yolumu düşürdüm.

şiirkent

Şiirkent ziyaretçilerini bekleyen açıklama:

Sevgili Şiir Dostları,

ŞİİRKENT’e hoşgeldiniz! Şiirkent’in 2. bölümünde her evde ebediyete göç etmiş bir yabancı şair yaşıyor. Evlerinin üzerini tıklayarak onların şiirlerini, müzik eşliğinde izleyebilirsiniz. Bizim şairlerimizin evleri kentin birinci bölümünde yer alıyor. Onların evlerine ise sayfanın sol üst kenarındaki bayrağımızı ya da helikopteri tıklayarak ulaşabilirsiniz. Her iki bölümde de aradığınız şairin olup olmadığını Muhtar’dan öğrenebilir, müzikten rahatsız olursanız, bilgisayarınızın sesini kısabilir ya da kapatabilirsiniz. Ruhları şad olsun…

Türk şiirinin ustalarıyla, yabancı şairlerin mahalleleri farklı. Evlerin üzerine tıkladığınızda açılan pencerede bir şair ve şiir listesi çıkıyor. Tıklayınca da şiirler… Sayfalar, açılan kartlar şeklinde düzenlenmiş. Oluşturulmuş havuzdan farklı galeriler de hazırlanmış: Çocuk Şiirleri, Öğretmen Şiirleri, Atatürk Şiirleri vb. Hatta, kişisel gelişime katkı sağlayıcı türden bilinen minik öyküleri içeren öykü kartlarına da yer verilmiş.

“Şiir Falı” ve “Ünlü Şair Kartları” ile benzerleri de meraklısının yahut öğrencilerin ilgisini çekebilir. Fal sayfasında bir dolu çiçek arasında seçim yapıyorsunuz. Ben en sevdiğim çiçeği, nergisi tıkladım. Ataol Behramoğlu’ndan “Aşk İki Kişiliktir” çıktı. Blog notunu yazarken dinleyiverdim.

Sözcüklerden yapılı kurmaca dünyaları başka tür de yeniden kurmak mümkün demek ki yahut yine sözcüklerle yeni hayalî yerler kurmak… Misâl: