Mantıku’t-tayr… Simurg’un Ardında…

Okul dergisinde yer alacak metinlerden biri, Mantıku’t-tayr’a nazire niteliği taşıyor. O sayfaya, Hüdhüd rehberliğinde Simurg’un karşısına çıkan 30 kuşu temsil edecek bir fotoğraf/çizgi/resim ararken, Borges Defteri sayfalarında bu çizimle karşılaştım. Çizimi dergide kullandım; ama hoşuma gittiği için ve biraz da  minik kanaryacığa özlemle buraya da almak istedim.

Mantıkuttayr, Simurg’u arayan kuşlar üzerinden, o arayışla birlikte, insanı yoran/yıkan/“öldürmüyorsa güçlü kılan” tüm sınamalardan geçiren hayat yolculuğunun alegorik öyküsüdür.  Tasavvufîdir; dolayısıyla, temelde tek adrese, “bir” olana yapılan bir bilinçlenme yolculuğunu anlatır… İnsanın zorlu hayat yolculuğunun sonunda, hayatla sınanmış olarak kendisiyle yüzleştiği/ yaratıcısını anladığı o an…  (Mantıku’t-tayr için nette bir dolu yerle birlikte Dr.Aziz Merhan’ın şu bildirisine de bakılabilir… )

Bir de tabii, insana ait en eski arketiplerden biri olarak yolculuk ve “arayış” üzerine ne çok şey konuşulabilir…

Ama….

Ben, doğruca derginin başına:( Yine, o zor ve nefessiz ve zamansız günlerden geçerken…

2 Yorum: “Mantıku’t-tayr… Simurg’un Ardında…

 • Sevgili Elif,
  Senin Borges Defteri’nde bulduğunu söylediğin simurg resmini ben de röprodiksiyon olarak uygulamak istiyorum. Sorun şu ki, bu resim üzerinde bir telif hakkı var mıdır? Cevaplarsan sevinirim. Kolay gelsin.
  Selam.

  • elifin günlüğü

   11/03/2012 at 00:35

   Telif konusunda bilgim yok. Benim gördüğüm biçimi şu adreste:

   Aylık arşivin ortalarında ilgili yazıyı ve resmi görebilirsiniz.

Comments are closed.