St.Petersburg Müzesi Balmumu Heykel Sergisi

St.Petersburg Müzesi Balmumu Heykel Sergisi
“haritada

(St.Petersburg Müzesi Balmumu Heykel Sergisi/ Antares AVM-Ankara)

Antares’te duvarları siyah örtülerle kaplanmış, sadece balmumu heykellerin ışıklandırıldığı karanlıkça bir ortamda, yaklaşık yarım saat süren bir tanıtım eşliğinde… Zaman donmuş gibi ve sanki birazdan akacak; Napolyon, ayaklarını uzattığı yerden doğrulacak; Şeyh Şamil, kitleleri önüne katacak; Lenin, şimdi konuşmaya başlayacak; Elvis Presley, şarkı söyleyecek; Atatürk, eşi Latife Hanım’la yürüyüşe çıkacak; Yunus Emre ile Fuzûlî farklı yüzyıllardan gelip aynı şiir ırmağında yıkanacak….

St.Petersburg Müzesi Balmumu Heykel Sergisi

 Tanıtım bilgilerini, broşürden aynen aktarıyorum:

“900’lü yıllardan 2000’li yıllara kadar tarihte önemli izler bırakan kişilerin heykellerinden oluşan sergi, ziyaretçilere hem eğlenceli hem de öğretici bir etkinlik deneyimi yaşatıyor.

Sergide; Atatürk’ün 1935yılındaTBMM’de kürsüdeki konuşma sırasında duruşu, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, Latife Hanım, Mimar Sinan, Yunus Emre, İbn-i Sina, Farabi, Fuzuli, Cengizhan,Timurlenk, Atilla, Alparslan, Kont Kaliostra, Sati Kazanova, Baron Munchausen, I Katarina, I Peter, II Katerina, Çar II Aleksandr, 15. Louis, Markiza de Pompadour, Lenin, Karl Marks, Gorbaçov, Boris Yeltsin, Brejnev, Elvis Presley, Dostoyevski,Terminator-3’teki haliyle Arnold Schwarzenegger, Şeyh Şamil, Beatles Grubu üyeleri, Farabi, Napolyon, Leonardo da Vinci, “Korkunç Ivan” ve “Deli Petro” diye bilinen Rus Çarları, Hürrem Sultan, gerçekte erkek olduğu halde hayatının son 35 yılını kadın kıyafetleri ile geçiren Fransız ajanı D’eon, Osman Gazi, Kemal Sunal ve Levent Kırca gibi ünlü kişilere ait heykeller yer alıyor.

Sergi, Hitler’in balmumu heykelini, Stalin’in balmumu heykeliyle buluşturması açısından da ilk olma özelliği taşıyor.

Sergide ilk olma özelliği taşıyan bir başka nokta ise dünyada ilk kez, kişiye özel kalıp çıkarılıp balmumundan el ve ayak heykellerinin yapılabilmesi. Ayrıca malzemesi polyesterden yapılan kişiye özel el heykellerinden abajur da yapılabiliyor.”

Tanıtımı yapan genç kızın sunumu ilgimi çekti ama olması gereken, örnek bir performans olarak değil… Çok ciddiydi, sunduğu bilgiye hakimdi ve hatta arada bir benim dayanamayıp, onu gülümsetmeye dönük tek tük tümcelerime de gülümsedi… Buraya kadar iyi… Kötü olan şu ki bence o da yapmamalı: Her heykelin başına geçtiği anda, o heykelin temsil ettiği kişi hakkında tarihten sözlüye kalkmış bir öğrenci ciddiyetine bürünüyor; tek düze ve hiç teklemeden anlatıyor ve çok duygusuz, kimliksiz bir sunum yapıyor. Marks’ı anlatırken de, Kemal Sunal’ı anlatırken de, “geyik muhabbeti”nin çıkış öyküsünü anlatırken de ses, tonlama, duruş, jest, mimik hiç değişmiyor.

Bilmem ki, belki bu da bir başarıdır; belki hep aynı şeyleri anlatmanın getirdiği mekanikliktir. Ama öyle olsa, öğretmenlerin işi ne zor olurdu. Ola ki bir gün yolu bu sayfaya düşerse, ona önerim, güzel yüzüne gülümsemenin çok yakışacağıdır ve strateji değiştirerek, konuklarının verdiği ipuçlarını değerlendirerek yeni anlatım yolları denemesidir. Mesla, biz iki kişiydik, ilkokul öğrencisi yeğenim ve ben… Yalancı Baron’un öyküsü, yeğenime göre de anlatılabilirdi.

Girişin hemen yanında, duvar dibine çömelmiş bir elektrikçi vardı. Onca tanıdık ismin arasında, bir de çalışan sıradan insanların örneği olarak düşünülmüş diye içimden geçirmiştim. Değilmiş. Aslında, heykeller daha geniş salonlarda sergilendiğinde, o elektrikçi vatandaş heykeli, diğerlerinden daha uzakta bir yere konumlandırılıyormuş. Çok da sahici durduğu için, birçok insan, ona yer sorabiliyor, kolaylık dileyebiliyormuş :)

Ankara’da olup da yolu bir şekilde Etlik’e düşenlere, Antares AVM’deki bu sergiyi öneririm.

Not: Birgül Hanım’ın yorumundaki linke tıkladım ve sergiye ait güzel fotoğraflar gördüm. Bir de çok şirin bir bebekle karşılaştım, “kelebek olma yolunda bir kurtçuk”muş:)

Fotoğraflar şurada

6 Yorum: “St.Petersburg Müzesi Balmumu Heykel Sergisi

 • dün gezdim ben de.
  ve bence de rehberler daha mimikli ve heyecanlı anlatmalılar.
  kitaptan okur tarzı bi anlatım çok heyecanlı olmuyor.
  aksine anlattıkları şeyler çok muhteşem şeyler.

  sevgiler..

  • elifin günlüğü

   09/03/2010 at 18:36

   Armada’da sergilendiğinde fırsat bulamamıştım. Rehberin fazlasıyla “cool” tavrına rağmen, paylaşılan bilgi gerçekten hoş… Bilmediğim şeyler de öğrendim. Teşekkürler…

 • şaşırdık ve de mutlu olduk:)
  bizden de yürek dolusu sevgiler

 • ya ne zaman bitiyo bu ben çok gitmek istiyorum kaçırdım mı acaba?

 • Ben gazeteclik sınıfı öğrencisiyim. müze hakkında ödev olarak haber yapmak istiyorum.heykeller nerde yapılıyo müze fikri kime ait ve nerden aklına gelmiş kazanılan para nereye gidiyo kimin heykelleri yapılacağına kim karar veriyo. bunlar hakkında bana bilgi verebilir misiniz yardımcı olursanız minnettar olurum.şimdiden teşekkürler.

 • elifin günlüğü

  21/12/2010 at 22:36

  İngilizce’de sıkıntınız yoksa, şu linkte ayrıntılı bilgiler ve görseller var: http://www.waxfigures.ru/en.phtml

Comments are closed.