Sunay Akın ile Bilgiye Güzelleme

Okulda konuğumuz Sunay Akın’dı. “Tek kişilik gösteri”si başlamadan önce biraz sohbet ettik. Kendisini “meddah” olarak tanımlıyor. O gerçek bir hikaye anlatıcısı… Bu anlamda da sahiden bir meddah olarak nitelendirilebilir. Her bilginin bir hikayesi var ve Sunay Akın,  o hikayeler üstünden o bilgileri sahnede tüm albenisiyle yansıtabiliyor. Aksesuarı, perdeye yansıttığı görseller… Malzemesi, tüm bir uygarlık tarihinin bazen bir taşa, bazen bir metne, bazen bir oyuncağa bırakılmış görkemli izleri…

Bilgiyi ve okumayı tatlı tatlı yücelten her tümcesini sevdim. Nutuk çekmekten, parmak sallayarak öğüt vermekten çok başka, çok güzel ve neden okumak gerektiği, neden bilgiyi bir tuş ötedeki Google’ın izinde değil de kitap sayfalarında aramak gerektiği üzerine etkili örnekler sundu.

“Bana soruyorlar, bu anlattıklarınızı hangi sitede buldunuz?” !!!

“Bu ülkenin kahramanları Kurtlar Vadisi’nden çıkmamıştır; kitap kurtları vadisinden çıkmıştır.”

Sunay Akın’ı üçüncü dinleyişim. .. Tavrını, tarzını bildiğim ama yine de tekrar duygusuna düşmeden keyifle dinlediğim bir “çağdaş “meddah”…Bugün öndeki sohbetiyle birlikte Sunay Akın’la akan iki saati aşkın zaman dilimi için hem şaire hem kısacık bir zaman diliminde bu organizasyonu sağlayan Deniz Hoca’ya teşekkürle….

(Benim için, Bir Çift Ayakkabı’dan girip Trabzon’da aynı ayakkabıcıdan alış veriş yapmışlıktan çıkıp, Uzun Sokak’a, Kunduracılar Çarşısı’na uzanmanın keyfi de başkaydı. )

İlgili yazılar:

Sunay Akın’ın “Tek Kişilik Gösteri”si