Etkili Bir Sunum Hazırlama ve Sunma

İyi bir içerik, emek verilmiş bir hazırlık, kötü bir tanıtım veya sunumla heba edilebilir. Konuşmacının tavrı, konuşma biçimi ve hakimiyeti kadar, konuşmasını destekleyecek materyaller de sonuca doğrudan etki eder. Sunum yapmayı bilmeyen öğrencilere ödev verip sunum yapmalarını bekleyip üstüne eleştirmek, işin çok kolayına kaçmak ve biraz da haksızlık olacaktır. O nedenle, sunum konusunun 9.sınıfta ve ilk dönem çocuklara beceri düzeyinde kavratılması ve uygulamalarla pekiştirilmesidir. Bu önemlidir çünkü Türk Dili ve Edebiyatı derslerinden hayata kalacak en pratik kazanımlardan biri tartışmasız, sunum hazırlama ve yapabilme becerisidir.

Sunum Hazırlama

Sunumda dikkate alınacak altın kurallar için iyi kaynak, ODTÜ Öğretim Teknolojileri Destek Ofisi’nin hazırladığı “Etkili Power Point Sunuları Hazırlamak” broşürü.

sunum hazırlama sürecinde dikkat edilesi:

Sunum içeriğine yönelik olarak gereken ön hazırlık, yazılı anlatım için gerekenlerden farklı değildir: Sunumun amacı ve hedef kitlesinin belirlenmesi, içeriği şekillendirecek örnekler, görseller, sıralamalar vb. açısından belirleyici olacaktır.

 • Sunu içeriği: Sunu kapağı, konunun akışını ve “içindekiler”i gösteren sayfa, sunular, iletişim bilgilerini de içeren teşekkür sayfası olmazsa olmaz!
 • İçeriği destekleyecek resim, grafik, video, animasyon vb. dozunda kullanılmalıdır.
 • Yazı puntosu en az 18 olmalıdır.
 • Belirli noktalarda dinleyicileri sürece katacak sorular ve anektodlar yer alabilir.
 • Her slaytta «6 kuralı» na uyulmalı, bir slaytta en çok 6 satır, her satırda en çok 6 sözcük olmalı ki göz yorulmasın, sunan kişiye de söyleyecek söz kalsın. Benim kişisel tercihim her zaman, her slaytın kendi içinde bütünlük taşıması, konunun sadece bir boyutuna yer vermesi ve onunla ilgili olarak sadece anahtar kavramları ya da çok kısa yargı cümlelerini içermesi oldu. Kavramları ayrıntılandırma, konuşma akışı içinde olmalıdır.
 • Yazı ve görsellerin slaytın merkezinden dışa doğru açıldığı bir dağılıma sahip olması hem estetik duruş hem de slaytı verimli ve etkili kullanma açısından önem taşır. «9 KARE KURALI» bunun için işe yarar. (Her bir slaytı 9 eş kareye bölerek düzenleme)
 • Arka plan ve yazı tipi çeşitliliği az olmalı, efekt kullanımı yorucu ve dikkat dağıtıcı olmamalı. Sadelik iyidir.
 • Arka plan rengi için broşürde yer alan öneri: Arka plan ve yazı rengi uyumunda okunurluk önemli.
  • Beyaz zemin üzerinde kırmızı metin (Güç)
  • Mavi zemin üzerinde kırmızı metin (Güç)
  • Beyaz zemin üzerinde siyah metin (Okunabilir)
  • Kahverengi zemin üzerinde sarı metin (Kolay)
  • Mavi zemin üzerinde beyaz metin (Kolay)
  • Mavi zemin üzerinde sarı metin (Kolay)
 • Sunum ortamında mutlaka prova yapılmalı.
 • Sunumla ilgili bir çıktı dinleyicilere dağıtılabilir. Konuşmanın takibi açısından elverişli ve etkili bir yoldur.

Sunum yapılacak salonu önden görüp sunumun salondaki görünümünü gözden geçirmek, sürprizle karşılaşmamak açısından önemlidir.

Not:

& Kötü sunum örneği için: “Sunum”da Ne Yapılmamalı?
& Sunum hazırlama ile doğrudan bağlantılı yazı: “Sunum İçin El Kartı Kullanma”
& Etkili bir sunum için, yaşanmış örnekler etrafında iyi bir sunumun taşıması gereken nitelikleri anlatan keyifli bir blog yazısı: Etkili Sunuş Yapma Denilen Mesele (Serdar Kuzuloğlu)

Serdar Kuzuloğlu’nun yazısından öğrencilerimle paylaştığım birkaç uyarı (Renkli işaretlere tıklandığında alıntılar görülecektir.)

sunumda dikkat edilmeli

sunumda dikkat edilmeli

«Ne kadar tecrübe kazanırsanız kazanın, her sahneye çıkışta heyecanlanacaksınız. Bu işin keyifli tarafı. Heyecanlanıyor olmak sizi tedirgin değil mutlu etmeli.»

«İyi konuşabilmek çoğunlukla iyi biriktirilmiş kelimeler ve öykülerle mümkündür. Örneklerle, metaforlarla, ilginç, eğlenceli, dramatik ayrıntılarla süsleyemeyeceğiniz konuşmalar sıradan damgası yemeye mahkumdur. Sıradan, sıkıcı sunumlar izleyene zaman kaybı ve eziyettir. Yapmayın.»

«Sunumda anlatacağınız şeyleri ASLA göstereceğiniz slayta yazmayın. Sahnede siz varsınız ve her şeyi sizden duymaya geldiler. Siz anlatacaksınız. Perdedeki görüntü sesinizin, bedeninizin fonu, tamamlayıcısı olacak.»

«Sunumu yapacağınız ortamı mutlaka önceden gidip görün. Sahneye çıkın, yürüyün. Salonda oturup sahnenin nasıl göründüğüne bakın. Sahneden bütün koltukları inceleyin. Yürüyüş açılarını, durabileceğiniz noktaları planlayın..»

Etkili sunum videoları için TED Talks’taki ilgili videolara da bakılabilir.