Sunum İçin El Kartı (Bilgi ve Örnekleme)

Sunum becerisi, derslerden hayata kalacak minik ama önemli ayrıntılardandır. Belki ilerde bir “TED Talk” konuşmacısı olacaklar, kim bilebilir ki?!… Sunum için el kartı kullanma da sürecin önemli bir parçasıdır.

Sunumlarda, öğrencilerin ellerinde biraz heyecandan, biraz içini ezberleme telaşından kırışmış A4 kağıtlar kullanmaları, daha doğrusu A4 benzeri kocaman kağıtlarla sahneye çıkmaları hiçbir zaman güzel bir görüntü vermez. Hazırlık aşamasında, önden ne yapmaları gerektiğini göstermek, kalıcı bir beceriye dönüştürmek için bunu aksatmadan yapmak ve sunumlarda kullanım biçimini puanlamaya katmak mutlaka bir iz bırakacaktır.

sunum için el kartı örneği


Aşağıda bir Dil Bayramı etkinliği için kullandığımız sunumdan bazı slaytlar ile o slaytların içeriğini ayrıntılandırmak için yararlandığımız birkaç el kartı örneği birlikte verilmiştir. El kartı sayfalarını görmek için mavi işaretlere tıklanabilir.

sunum için el kartı hazırlarken…

El kartları, bütün konuşmayı içermemeli  hatta özet şeklinde de olmamalı. Göz atıldığında, hemen ilgili bilginin, örneğin veya durumun anahtar kavramlarını hatırlatacak kadar “kopya” olabilmeli. Dolayısıyla;

  • Her kart, slaytta olduğu gibi kendi içinde bütünlük taşımalı ve her bir kartta, değinilecek başlık/ ana düşünce/ bilgi her ne ise belirtilmeli
  • Bu başlık ana düşünce gibi değerlendirilmeli ve en az bir alt başlığı/yardımcı düşünceyi içermeli
  • Her alt başlığın geliştirilmesi için verilecek bilgi, örnek vb. anahtar sözcükler düzeyinde verilmeli

sunum için el kartı

Bağlantılı yazı: “Sunum Hazırlama”